Ходенето бос допринася за развитието на тактилната функция и тренира проприоцептивната чувствителност.
Човешкото стъпало се състои от 26 кости, 33 стави, над 100 връзки и около 200 000 нервни окончания, всяко от които докосва земята при всяка стъпка. Следователно ходенето бос влияе активно на тялото ни и може да повлияе положително на здравето ни.
Какво се случва? Алексей Баранов назова пет основни положителни последици от такива прости „упражнения“.
1. Стимулират се нервните окончания, подобрява се кръвообращението в тялото
Въздействието върху нервните окончания на стъпалото има положителен ефект върху системния кръвен поток и стабилизира сърдечно-съдовата система.
2. Лимфната система се активира
Ходенето бос по зелена морава, по малките камъчета на плажа, пясъка или дори върху килима у дома засилва циркулацията в кръвоносната и лимфната система – това намалява отока и помага за предотвратяване на разширени вени в ранните етапи.
3. Подобрява баланса и координацията на движенията
Когато ходим по неравен терен, краката ни са принудени да се адаптират към непредсказуемите промени в микротерена, така че тялото да продължи да балансира.
Следователно ходенето бос допринася за развитието на тактилната функция и тренира проприоцептивната чувствителност, която е отговорна за мускулно-ставното усещане, пространствената ориентация на тялото, скоростта на движенията, определянето на усилията за задържане и повдигане на предмети, усещането за тежест, натиск и вибрации. Всичко това е особено полезно за възрастни хора, за тези, които се възстановяват от травми, както и за хора, прекарали инсулт.
Подобряване на функционирането на опорно-двигателния апарат
Положителното въздействие върху здравето на краката и ставите ни е друга полза. Когато ходите боси, мускулите на стъпалото работят много по-активно, отколкото в обувки. Това ще помогне за укрепване на мускулите и дори ще намали риска от развитие на заболявания на гръбначния стълб и ставите.
5. Закаляване и укрепване на имунитета
Постоянното носене на обувки, особено тези от изкуствени материали, създава специфичен микроклимат за краката, чиято смяна лесно може да допринесе за настинки. Ходенето без обувки стимулира имунната система – това е най-лесният метод за закаляване, повишавайки общата устойчивост на организма към настинки.
„В същото време, разбира се, е важно да запомните рисковете от ходенето бос: възможни са порязвания, гъбични инфекции, натъртвания, ухапвания или контакт с насекоми.