Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
По материали от: DEKRA Arbeit Group
Снимка: Jordan McQueen/Unsplash
В живота на всеки има моменти, когато промените са неизбежни. Преди всичко, когато се оглеждате за професионална преориентация, значим ръст в кариерата или търсите начин да се озовете на позиция-мечта, има смисъл да помислите за смяна на работата. Необходимостта да смените работата може да продиктувана от най-различни мотивационни фактори. Също така, в повечето случаи е необходима и доза смелост, а също е от полза да имате на своя страна и добър кариерен консултант.
В светлината на последното, ние бихме се радвали да ви запознаем с индикаторите за необходимостта да смените работното си място и да вземете с най-малко стрес и негативни последствия едно толкова важно решение, а и да се възползвате максимално от възможностите, които създава този процес.
ЗАЩО Е ВАЖНО ДА СМЕ НАЯСНО С МОТИВИТЕ ЗА СМЯНА НА РАБОТАТА?
Зад всяко желание за смяна на работата стои т. нар. мотивация за промяна. Тези, които я познават като чувство и процес, ще имат по-лека задача при вземането на обосновано решение „за“ или „против“ и вероятно накрая ще бъдат улеснени в намирането на подходяща нова работа. Изясняването на причините за такъв тип промяна създава яснота и обособява насоките, в които бихте желали да се развивате професионално в бъдеще.
Замислете се, че една смяна на работата винаги е предизвикателство и е свързана с определен риск. На първо място, не можете да сте 100% убедени, че Вашите очаквания като кандидат ще бъдат изпълнени. Все пак, този риск намалява, ако сте наясно защо искате да смените работата. Това е и начинът да направите промяната „ценна“ в своите разбирания.
Консултантите по човешки капитал винаги търсят причините за Вашето желание да смените работата си, защото това им дава определена предвидимост, когато Ви представят като кандидат. Ако вече сте изяснили мотивите за себе си, отговорът Ви ще бъде уверен и автентичен.
ПРАВИЛНИЯТ МОМЕНТ ЗА СМЯТА НА РАБОТАТА
Не е ли твърде късно, ако обмисляте тази крачка на 40 или дори на 50 години? Този въпрос си задават много хора, при които темата става актуална във втората половина на житейския път. Нашето мнение е: никога не е късно да си смените работата и няма никаква „изпитана рецепта“ за избор на „правилния“ момент.
Доколкото причините за смяната са основателни или не просто продиктувани от емоции, добре е независимо от възрастта да кандидатствате по подходящи позиции и да търсите възможности за ново кариерно начало. Понастоящем, хората са ориентирани до напреднала възраст да чертаят лични и професионални планове и цели, които искат да реализират. Независимо дали сте на 30, 40 или 50 – ако имате чувството и личните аргументи пред себе си, че е време за промяна – възползвайте се от момента и проявете смелост да синхронизирате настоящите си приоритети и перспективите за бъдещето.
КОИ СА ПРИЧИНИТЕ ДА ПОИСКАТЕ СМЯНА НА РАБОТАТА?
Съществуват добри и по-скоро необмислени причини за смяна на работата. Към по-слабообмислените напр., може да бъде причислен ситуационният конфликт с ръководител или колега, проект с нелогичен срок, който не Ви мотивира; или пък предизвикателства от личен характер, които нямат нищо общо с работното място и др. Ако след известно време и малко по-трезва преценка ситуациите могат да се определят именно като „ситуации“, а не като „системни проблеми“, то е добре да потърсите начин за решаването им, а не да прибягвате до крайности като смяна на работата.
Напротив, следните ситуации сочат към мотивирано действие за промяна.
1. Професионално или лично развитие
Достигнали ли сте в настоящата си работа края на „кариерната стълбица“ и нямате потенциал да научите нещо ново? Ако желаете да се развивате лично или професионално, смяната на работата в посока нов работодател или на нова позиция може да помогне, за да си възвърнете перспективата на работното място.
2. Поемане на нови предизвикателства
Питате се дали това е всичко, което можете? Което можете да постигнете? Доколкото ежедневните Ви дейности не само причиняват скука, но и предизвикват искреното Ви разочарование, би било най-добре да поемете ново предизвикателство, а новата работа е една значима (и често предпочитана) възможност. Оставането в негативно натоварената работна рутина често причинява депресии и др. здравословни проблеми.
3. Промяна в ситуацията в семейството
Често срещан аргумент за смяна на работата е семейството. Ако работата Ви е свързана с интензивно пътуване, това обикновено не хармонира добре със семейните планове. За самотните родители това е допълнително предизвикателство и те често избират промяна към гъвкаво работно време или хоум-офис. Един от често срещаните казуси, предпоставящи смяната на работата е нуждата единият от партньорите да се премести в друг град/друга държава.
4. По-високо възнаграждение
При неуспешни преговори за заплата или ако сте развили чувството, че получавате малко за отговорностите и работата си и средните заплати за сходни позиции на пазара са по-високи, стъпката към смяна на работата е напълно обоснована. Основната цел е да се озовете в позиция за договаряне на реалистична заплата, но същевременно да не забравяте, че работната среда трябва да продължи да бъде удовлетворяваща за Вас.
5. Здравето е най-важно
Ако стресът, неудовлетвореността или дори тормозът са устойчиви компоненти от работното Ви ежедневие, смяната на работата рано или късно става неизбежна. Ако ситуацията не се подобрява, това създава значими рискове за здравето Ви. В тези случаи се препоръчва да не бъдете пасивен обект на събитията, а да приоритизирате промяната, преди да е станало твърде късно.
КАК СМЯНАТА ДА БЪДЕ УСПЕШЕН ЛИЧЕН ПРОЕКТ?
Любопитен факт е, че на открития пазар на труда се появяват едва около ЕДНА ТРЕТА от позициите, по които се търсят хора? Много повече компании търсят персонал в различни професионални направления чрез поверително търсене или с използване на формата „ВРЕМЕННА ЗАЕТОСТ“. Ако обмисляте смяна на работата, но се чувствате несигурни и не искате да оставате без доходи и занимания – временната заетост може да се окаже една много добра възможност.
Предимствата на временната заетост като една от възможностите за смяна на работата:
· Гъвкавост във времето – няма фиксиран срок за договорните отношения
· Достъп до позиции, които (обикновено) не се обявяват публично
· По-добри шансове за пробна работа на различна позиция и в различен сектор
· Възможност да се опознае даден работодател без твърд ангажимент
· Възможност за влизане в договорни отношения на постоянен договор
· Запазване на възможностите за допълнително обучение и квалификация
· Консултация и надзор от компанията, която предлага временната заетост
· Нови контакти в професионалната сфера
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Смяната на работата е важно житейско събитие, което (почти сигурно) се случва на всеки човек в трудоспособна възраст – независимо от сектора, нивото в професионалната йерархия и др. важни фактори. Като всяка важна промяна, взимането на това решение е съпътствано от много въпроси и най-често е стресова ситуация, която засяга не само отделния индивид, но и неговото близко семейно обкръжение. Два са факторите в настоящата ситуация на пазара на труда, които са по-скоро В ИНТЕРЕС на хората, които търсят професионална промяна. На първо място е общият „дефицит“ на пазара – проблем с намирането на кадри има във всеки сектор и във всяко организационно ниво. На второ място, трансформацията в самия бизнес (въвеждане на гъвкаво работно време, хоум-офис, свобода на много специалисти да не работят „с ексклузивитет“ за даден работодател и др.) създава среда, в която много от недостатъците на „класическото“ работно място разширяват кръга от възможности за смяна на работата. Една от тези възможности е сключването на договор за „временна заетост“, чрез който работодателят и работникът могат да проверят своята съвместимост чрез по-гъвкаво обвързване.
DEKRA Arbeit Bulgaria е надежден партньор в сферата на човешкия капитал и предлага БЕЗПЛАТНИ КОМПЕТЕНТНИ КОНСУЛТАЦИИ на кандидати от всички сектори и всички професионални нива, които търсят професионална промяна. За работодателите компанията може да предложи задълбочен и компетентен анализ на възможностите за трансформиране на позиции за ВРЕМЕННА ЗАЕТОСТ.
#
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание