Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Учениците, които желаят да видят своите работи от държавните зрелостни изпити, могат да го направят в срок до 15 юни, включително в училището, в което завършват 12 клас. Това съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Запознаването с работата става след представяне на документ за самоличност и в присъствието на представители на училищната зрелостна комисия.
От МОН съобщиха вчера, че средният резултат на този випуск на задължителната матура по български език и литература е 50,14 точки, което отговаря на оценка добър 3,93. Резултатът е съизмерим, но малко по-нисък – с около 2,5 точки, от този през предходната година.
Държавният зрелостен изпит по български език и литература (БЕЛ) се състоя на 19 май. „Пътят на посвещаването в любовта“ беше темата, по която зрелостниците писаха тогава интерпретативно съчинение върху „Посвещение“ на поетесата Петя Дубарова. Втората възможност беше есе на тема „Живот в мрежата“. На първия задължителен изпит се явиха 45 864 ученици – с близо 3000 повече от миналата година.
По вариант 2 писаха зрелостниците на втория задължителен държавен зрелостен изпит по профилиращи предмети, който се проведе на 23 май. В същия ден беше и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация – за учениците, които учат в професионални гимназии.
Усредненият резултат от този втори държавен зрелостен изпит е 62,11 (съизмерим и малко по-висок от този в предходната година). Той отговаря на оценка добър 4,48. По-високият успех на втория изпит е очакван, като се има предвид, че на първата матура се явяват всички завършили 12-и клас, а втората е по избор по профилиращ предмет и на нея отиват по-малко на брой и по-мотивирани зрелостници, отбелязаха вчера експертите от МОН.
С най-висок среден резултат са чуждите езици, а с най-нисък са най-масовите изпити – география и икономика, биология и здравно образование, философия. В сравнение със сесията от предходната 2022 г. резултатите са увеличени с 5 и повече точки по информатика, биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, предприемачество, изобразително изкуство, френски език. По-ниски резултати са регистрирани по математика, география и икономика, философия.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание