Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Посланикът на Италия в София Н. Пр. Джузепина Дзара бе удостоена със званието „Доктор хонорис кауза“ на Университета по хранителни технологии – Пловдив, съобщиха от италианското посолство.
Академичното звание бе присъдено за приноса на Джузепина Дзара в развитието на двустранните отношения между представителите на италианските академична общност и бизнес среда и университета.
Висшето училище участва в поредица от професионални форуми и семинари, организирани от Посолството на Италия в София. В тях участват и представители са водещи компании от хранително-вкусовия и винения сектор. Посланик Дзара активно допринася и за популяризирането на образователните и научните инициативи на Университета по хранителни технологии, така че да бъде признат в международен план като реномиран образователен център в областта на хранителните науки.
В благодарственото си слово Посланик Дзара наблегна на необходимостта от защита на културата на хранене като източник на благополучие и момент на споделяне и обмен, от опазване на храните, които отразяват богатството и разнообразието на територията и традициите, и от развитие на правилна култура на хранене. Тя също така подчерта, че именно с оглед на тази цел Италия инициира подробна система за етикетиране на храните, основаваща се на пълна и точна информация – NutrInform Battery.
Церемонията по удостояването със званието „Доктор хонорис кауза“ се състоя на тържественото заседание на Академичния съвет, посветено на 70-годишнината на университета, а то бе връчено от ректора проф. д-р Пламен Моллов. Специален гост на Академичния съвет беше писателят Димитър Недков. Присъстваха също почетният консул на Италия в Пловдив Джузепе Де Франческо, председателят на сдружението „Конфиндустрия България“ – Роберто Санторели, бивши и настоящи преподаватели от Университета по хранителни технологии, студенти и посланици от други държави.
Преди седмица посланик Джузепина Дзара изнесе лекция в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, в катедра „Романистика“. Тя запозна студентите с младите съвременни италиански писатели.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание