Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Легендата за Ивайло – „смелото сърце“ на средновековна България, ще бъде пресъздадена на крепостта „Царевец“ с осмото издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград“, съобщиха организаторите от Регионалния исторически музей и община Велико Търново. Татарските нашествия през 60-те и 70-те години на XIII век, превратностите в живота на „народния цар“ и неговата смърт ще бъдат пресъздадени, чрез живи картини, реконструкции и спектакли от 8 до 11 юни.
През четирите дни на фестивала ще бъде показано ежедневието, кухнята, занаятите, изкуствата и войнски умения на България, Византия и Европа през средните векове. Типичният за епохата бит ще бъде показан във възстановки на лагери по източен и западен образец. Ще има кулинарни състезания, демонстрация на средновековна кухня с типичните за онова време подправки и напитки, като медовината. Турнири, средновековна мода ще бъдат представени пред посетителите. Предвидени са куклени представления, вечерни концерти и огнено шоу.
Във фестивала ще участват възстановчици от клуб „Традиция“ от Шумен и Панагюрище, Сдружение за исторически възстановки „Чигот“ – Варна, Средновековно общество MODVS VIVENDI – София, СИВ „Филипопол, Работилница „Технитар“, Група за историческа фехтовка „ХЕМА“ – София, музикантите от „Летящи номади“, „Ксана“ и „Truverii“ (Румъния) и свободни реконструктори. Гости от чужбина ще са румънските групи “Кафява мечка”-Букурещ и „Дракони“- Брашов, група “Бели орлови”- Белград, Сърбия, „Historia Bari“-Таранто, Италия и гръцката група “Protospartarii“. За първи път ще се включи словашката група за исторически възстановки Velikotarnovci и The Ottomans (Турция).
Международен фестивал „Средновековен Търновград: Селският цар – възшествието“ се организира от Сдружение за възстановки „Търновци“, община Велико Търново и Регионалния исторически музей и е част от Културния календар за 2023 г. на Велико Търново.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание