Luboslovie Bg
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Не виждам проблем в идеята на партийни лидери за преосмисляне на институцията служебно правителство, стига редовните правителства да си вършат работата и да имат капацитет за това, а не както досега, да прехвърлят всички нерешени проблеми на гърба на служебните кабинети. Да имат компетенцията да напишат необходимите закони по Плана за възстановяване и устойчивост и за провеждането на реформа в правосъдната система. Да могат да организират прозрачни и справедливи търгове за доставка на газ, а не да го договарят по телефона, и да имат капацитета и уважението на нашите съседи и партньори да работят с тях, като отстояват националните интереси на България.
Абсолютно лицемерие е политици да заявяват, че служебното правителство трябва да се занимава единствено и само с избори, и седмица след това да му търсят сметка за несвършената от самите тях работа. Защото редовните правителства нито въведоха в експлоатация интерконектора с Гърция, нито постигнаха договорености за слотове за втечнен газ и в Гърция, и в Турция, където служебното правителство реши стратегически за България въпроси за десетилетия напред. Кое редовно правителство успя да работи така, че „Лукойл“ да се регистрира най-сетне и да започне да си плаща данъците в България? Това пак го направи служебен кабинет.
По отношение на правосъдната реформа има нещо много по-важно от личността на главния прокурор и това е Висшият съдебен съвет. След всичко, което излезе наяве и за политическите вмешателства, и за податливостта на членовете на ВСС на тези вмешателства, те трябва да покажат независимост, подчинение и следване единствено на закона и на принципите, установени от съдебната власт.
Ръководството на Република Северна Македония трябва да убеди не България, а своите граждани, че гради демократична държава. Държава, в която по българските клубове не се стреля и те не се палят, а българите не са подлагани на системен тормоз, на физическо насилие и на режисирани съдебни процеси. Ръководството на РСМ може да претендира, че изгражда модерно мултиетническо общество, когато намери сили да впише сънародниците на Гоце Делчев в своята Конституция. Към преговорната рамка има неразделна част и това е протоколът, подписан между България и РСМ, и там няма прогрес. Затова говоря с всички лидери и с европейските институции, за да има движение по този протокол, защото той включва въпросите за учебниците, езика на омразата и ролята на медиите, опазването на българското културно-историческо наследство, отварянето на архивите и извинението за репресиите към етническите българи през годините.
Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Luboslovie Bg
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание