Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Председателят на европейската комисия Фон дер Лайен обяви, че е получила оставката на Мария Габриел и тя вече не е еврокомисар. Това означава, че България вече няма излъчен от страната представител в Колегиума на комисарите.
Фон дер Лайен е в правото си да остави страната без еврокомисар до края на мандата на Комисията следващата есен. Като председател тя определя структурата на ръководния орган на ЕС и може да остави до 1 ноември 2024 г. ресорите на Габриел на двамата еврокомисари, на които вече ги прехвърли миналата седмица.
„Считано от този момент, изпълнителният заместник-председател Маргрете Вестегер и заместник-председателят Маргаритис Схинас поемат отговорност за ресора на комисар Габриел. Изпълнителният заместник-председател Вестегер ще отговаря за иновациите и научните изследвания, а заместник-председателят Схинас ще отговаря за образованието, културата и младежта.“
Съобщението от Брюксел почти съвпадна с новината от БСП, че партията не подкрепя кабинет с мандата на ГЕРБ-СДС и провали варианта Бойко Борисов да търси решение без втората политическа сила в парламента „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Решението на Урсула фон дер Лайен следва и връчването днес следобед на Габриел на първия мандат за съставяне на редовно правителство на България. Споресд нейното изявление номинираната за министър-председател се е оттеглила преди срещата с президента Румен Радев в 15 часа.
„Комисар Мария Габриел ме информира, че днес тя ще се яви пред президента на Република България, за да получи институционален мандат за сформиране на правителство. Поради това тя подаде оставка като член на колегиума на членовете на Комисията. Приех оставката ѝ“, се казва в съобщението.
Фон дер Лайен благодари за работата ѝ и допълни, че е „уверена, че нейният европейски опит в този и в предишния колегиум на членовете на Комисията ще бъде полезен за България“
В текста няма уточнение, че ще започне нова процедура България да излъчи нов еврокомисар.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание