Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
На 14 май 1948 година е провъзгласена Държавата Израел въз основа на резолюция 181(II) на Общото събрание на ООН от 29 ноември 1947 г. за премахване на британския протекторат над Палестина и за разделянето ѝ на две държави – еврейска и арабска.
БТА съобщава:
Тел Авив, 14 май 1948 г. /Ройтер/ Създаването на еврейска държава Израел бе провъзгласено тук тая сутрин на едно тържествено събрание на членовете на еврейския Национален съвет.
Съветът заявява „Ние, членовете на Националния съвет, представляващи еврейския народ в Палестина и световното ционистическо движение, събрани тук на тържествено заседание в деня на приключването на британския мандат над Палестина и по силата естествените и исторически права на еврейския народ и на резолюцията на Общото събрание на ООН, провъзгласяваме създаването на еврейска държава, която ще бъде наречена „Израел“.
Провъзгласяването бе предадено по новооткритата еврейска радиопредавателна станция „Гласът на Израел“, 8 часа преди официалното приключване на мандата, понеже съботата е еврейския седмичен празник. В прокламацията се казва: „От приключването на мандата довечера по полунощ и до учредяваното на надлежно избрани тела, съгласно с конституцията, която трябва да бъде изработена от Учредителното събрание, но по-късно от 1 октомври 1948 г., сегашният Национален съвет що действа като временно правителство на Държавата Израел. Държавата ща бъде отворена за всички еврейски имигранти и ще бъде изградена на принципите на свободата, справедливостта и мира, проповядвани от еврейките пророци. Тя ще поддържа пълно социално и политическо равенство с всички свои граждани без разлика на раса, вероизповедания или пол и ще гарантира пълна свобода на образованието и културата.
В прокламацията се отправя позив към ООН да подпомогне еврейския народ за изграждането на неговата държава и се иска приемането на новата еврейска държава в ООН. Отправя се позив и към арабското население на Държавата Израел да се завърне към минния живот и му се обещават пълни граждански права и представителство в държавните институции.
Предлага се също мир на съседните арабски народи.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание