Сега четете
Лисицата от улица Тургенев в Рига

Лисицата от улица Тургенев в Рига

На улица „Тургенев“ в Рига се появи оригинален арт обект – скулптура на лисица в черно-кафяво кожено палто. Нейни автори са известният латвийски дизайнер Олег Мариноха и синът му Александър, студент 3-та година в Латвийската академия на изкуствата.

Арт обектът в подмосковското предградие е направен с подкрепата на дружеството за защита на животните Dzīvnieku brīvība. Лисицата внимателно се спуска по срутената стена на къщата. Изпълнението на творбата беше ръководено от професора от Академията по изкуствата Айгарс Бикше. За създаването на скулптурата са използвани стъклени, стоманени и конопени въжета. Работата отне общо почти пет месеца. Доброволци помогнаха. Скулптурата тежи приблизително 500 килограма.

Огромната лисица предизвика голям интерес сред жителите на латвийската столица.

„Седяхме тук с баща ми и си говорехме на балкона. Гледахме тази стена, искахме да я съживим по някакъв начин. Идеята се появи миналата година, но започнахме работа по проекта в началото на този семестър. Искахме да отворим и представим проекта пред публика едва през януари, защото сега е готова само първата му част. Както е планирано, лисицата трябва да излезе от клетката. Ще продължим да работим по втората част“, обясни Александър Мариноха в интервю за LTV7 (Russian Broadcasting). „Използвахме стъкло, за да създадем очи. На пазара „Latgalite“ и купих съветски лещи. Зениците бяха от дърво – станаха като живи! Лапи и лице – конопени въжета. А вълната се прави като цяло в необичайна техника – от желязна тел. Това беше физически трудна работа. Не само за мен, но и за целия екип”, признава Александър.

На свой ред представители на обществото за защита на животните Dzīvnieku brīvība обясняват, че скулптурата е „своеобразно послание към обществото – животните не трябва да живеят в клетка“. Творбата се казва Роден за свобода .

Представители на дружеството посочват, че в Латвия все още се практикува жестоко отношение към животните, носещи кожи, „животните се отглеждат, за да могат по-късно да се правят безполезни декорации от козината им“. В момента в Латвия се отглеждат около 500 000 такива животни.

Лисицата, която скача от клетката, ще символизира освобождението.

„Искаме хората, които създават закони, да ни чуят чрез тази скулптура. Развъждането на животни с ценна кожа е недопустимо!“, каза ръководителят на дружеството Dzīvnieku brivība Катерина Кригере .

Снимките на лисицата от Рига бързо се разпространиха в социалните мрежи. Жителите на Рига бързат да я видят, за да получат впечатление на фона на затворени музеи. Въпреки че изглежда, че когато отворят, тази лисица все още ще има своите почитатели.

Вижте и

Авторите планират през февруари да поставят клетка и информационни щандове, разказващи за целите на проекта. И днес организаторите призовават всички, които идват да се полюбуват на лисицата, да спазват мерките за дистанция и … да не хранят звяра от ръката си.

(Адресът на новия арт обект в Рига: ул. Тургенева, 17).

В едно от интервютата си Олег Мариноха призова Даугавпилс да се „бори с утайката“. „Трябва да развиваме хората, на първо място младите. Струва ми се, че имаме нужда от култ към творческата личност, култ към артиста. Имаме прекрасни художници, прекрасни грънчари. Видях как пленеристите ми се възхищаваха на произведенията им, купуваха ги. Ще ги разведат по света. Има и майстори тъкачи, ковачи. Те трябва да се рекламират, трябва да се рекламира творческата среда на Даугавпилс“, каза дизайнерът.

Снимки: Десислава Алексова, Любословие.БГ

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре