Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Перспективите за възобновяването на сделката за износ на зърно през Черно море не са добри, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс и ТАСС.
„За съжаление, ситуацията по отношение на коригирането на втората част от споразуменията все още няма тенденция към подобряване“, отбеляза той пред журналисти.
На 22 юли миналата година в Истанбул беше подписан пакет от документи за доставките на храни и торове на международния пазар. Един от тях утвърждаваше механизъм за износ на зърно от украинските пристанища на Черно море. Друга част от споразуменията касаеше достъпа на руски храни до международните пазари.
Първоначалният срок на споразуменията беше 120 дни, но през ноември беше удължен с четири месеца. На 18 март Русия обяви удължаване на сделката с още 60 дни, но предупреди, че това време ще бъде достатъчно за оценка на меморандума, който беше подписан с ООН.
Западните сили наложиха на Москва строги санкции заради инвазията ѝ в Украйна. Износът на храни и торове от Русия не подлежи на санкции, но руските власти казват, че ограниченията върху плащанията, логистиката и застрахователната индустрия са „пречка“ за такива доставки.
Песков коментира днес и недоволството на Япония от ученията нас руския Тихоокеански флот, след като главният секретар на японското правителство Хирокадзу Мацуно съобщи, че правителството е протестирало пред Руската федерация във връзка с плановете за провеждане на ракетни учения от в периода между 18 и 22 април.
По думите на Песков Москва е изправена пред заплахи не само от страна на Украйна и ученията са в съгласие с международното право.
В коментар за изтичането на американски секретни военни документи, той заяви, че САЩ „никога няма да се откажат“ от опитите си да шпионират Русия. „В дадения случай специалните ни служби си вършат работата“, допълни той.
БТА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание