Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Община Чипровци организира фестивал на чипровския килим от 29 април до 1 май, съобщи кметът Пламен Петков.
Фестивалът ще се проведе на централния площад „Чипровско въстание“ в Чипровци.
В програмата е предвиден концерт на танцьорите от фолклорна танцова формация „Асти денс“, които ще представят спектакъла „Разходка из България“, а също концерти на рокгрупа „Ахат“, рокгрупа „Конкурент“, духов оркестър „Балканци“, духов оркестър „Вършец мюзик“, Обединен детски комплекс „Ние врабчетата“ от Монтана и изпълнителите Ива и Велислава Костадинови, Мартина Димитрова, Ива Давидова и Юри Крумов. Лекция на тема „Канатицата – символика и разпространение“ ще изнесе Валентин Василев, който от десетилетия проучва историята и шарките на чипровския килим.
По време на фестивала ще има станове на открито, на които местни килимарки ще показват как се изработва уникалният чипровски килим, признат от ЮНЕСКО за световно културно наследство и прочут в цял свят заради сръчно изтъканите в неговите две лица геометрични фигури на хора, животни и птици в червено, черно, жълто, синьо, кафяво и зелено. В трите дни на фестивала ще има център за продажба на килими и сувенири с шарките на чипровските килими, сред които ще има дори часовници с мотиви на килими.
В програмата на фестивала е включена инициативата „Довърши картината“ – художник ще започне картина на жена, която тъче килим на чипровски стан, а някой желаещ от гостите ще я довърши, като гледа на живо как се изработва килима. По време на проявата ще има конкурс за детска рисунка с мотиви от чипровския килим, както и международен турнир по шахмат за купата на община Чипровци.
Целта на фестивала ще е да се популяризира чипровския килим, като се представи традиционния начин на изработването му, а също и навлизането на съвременни мотиви в него, съобщиха организаторите от общината в Чипровци.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание