Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Последният чешки пилот ветеран от Втората световна война Емил Бочек е починал на 100-годишна възраст, като се позова на съобщение на министерството на отбраната в Прага.
Бившият пилот на изтребител е починал месец след рождения си ден в чешкия град Бърно.
Бочек беше последният чешки пилот, сражавал се в редовете на британските кралски военновъздушни сили срещу нацистка Германия, докато е бил член на чехословашката армия в изгнание.
Преди около четири години Бочек беше удостоен с почетното звание армейски генерал, най-високото звание, което може да получи офицер в чешката армия.
„Генерал Бочек се е борил за това страната ни да стане демократична, свободна и независима“, каза за него министър-председателят на Чехия Петър Фиала.
Бочек напуска окупираната от нацистите Чехословакия през 1939 г. на 16-годишна възраст. Първоначално се сражава във Франция. След като се обучава за пилот на изтребител, той изпълнява 26 мисии за британските военновъздушни сили.
По-късно работи като автомобилен механик. През 2016 г., на 93-годишна възраст, той отново управлява легендарния самолет „Супермарин Спитфайър“ по време на туристически полет в Англия. Самолетите са били използвани от съюзническите държави по време на Втората световна война.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание