Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
За момента няма риск от загуба на средства по Плана за възстановяване и устойчивост, всички рискове са от забавяне. Това каза служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов в предаването „Лице в лице“ на бТВ. Повод за коментара му е решението на правната комисия в парламента да не разгледа на днешното си заседание промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), в които са залегнали механизми за контрол и разследване на главния прокурор.
Парламентът няма мнозинство и няма желание да придвижим един от въпросите, който ни спъва най-много, според Пеканов. Той посочи, че аргументите на някои от депутатите са напълно несъстоятелни. Пеканов заяви, че ако е имало желание от страна на парламентарните сили, законът за механизма за контрол над главния прокурор можеше да мине.
Видяхме в последните месеци много примери. Видяхме хартиената бюлетина как се прие за няколко заседания по няколко часа. За един месец да не може да се приеме един закон, е несериозно. Това не е вярно, коментира още Пеканов.
Корупцията е нещо страшно, то буквално изяжда държавния ресурс, води до злоупотреби, води до бедност, дори убива. Корупцията е огромен бич, който ни спира и по отношение на икономическото развитие, и по отношение на благоденствието в страната. От години виждаме, че има реформи, които трябва да се придвижат и видяхме, че този парламент отново реши, че ще ги отложим за по-нататък, допълни той.
Пеканов заяви, че Планът за възстановяване и устойчивост е важен инструмент, чрез който може да бъде оказан натиск за структурни реформи.
Това е един инструмент да се движим напред. Това обаче не е само, за да вземем някакви пари. Това е реформа, която ние трябва да направим за себе си. Ако искаме да имаме по-добър жизнен стандарт, ние трябва да се борим с корупцията, добави вицепремиерът.
Това не е нещо абстрактно, което има значение само тук в София. Това има значение за цялата страна от гледна точка на това корупционните проекти, злоупотребите с държавен ресурс, всичко това трябва да го адресираме с редица мерки. Те са заложени в Плана за възстановяване и устойчивост – около 10 закона. От тези 10 закона, които са само по темата върховенство на закона, минаха само три. Всичко това има дългосрочни последици върху нашата страна – не е само, за да вземем някакви пари, обясни Пеканов.
Той добави, че срещу пакета от закони за съдебната власт стоят 748 млн. евро за следващото плащане по Плана за възстановяване.
Източник БТА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание