Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Рекорден брой участници ще представят своите традиции и обичаи в 29-ото издание на международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“, който се отрива тази вечер от 18:00 ч. в Перник. Състезателните дефилета също ще започнат днес, което се случва за първи път в 50-годишната историята на маскарада, съобщава БТА. До момента преминаването на групите се провеждаше през втория и третия ден на събитието. Очакват се над 10 000 участници, сред които и 15 чуждестранни маскарадни групи, да бъдат гости на събитието, което ще продължи до неделя. Предпоследният път, когато се състоя „Сурва“ – през 2019 г, имаше 7500 участници, съобщи БГНЕС.
Проявите започват още тази сутрин в 10:00 ч. с откриването на Международна научна конференция на тема: „Маски, фестивали, музеи“ в Общински комплекс „Дворец на културата“. По същото време ще отворят врати творчески ателиета и маскарадни работилници за деца. Днес ще се проведе и младежкото дефиле „Сурвакариада“, в което ще участват над 800 ученици, предимно от пернишки училища. Следобяд, в 13:00 часа, ще бъде даден старт на конкурсните дефилета с 21 маскарадни групи от цялата страна.
Откриването на фестивала „Сурва“ ще стане с с грандиозния спектакъл „Завръщането“. Сред гостите на сцената пред Двореца на културата в Перник се очаква да бъде и президентът Румен Радев, представители на Федерацията на европейските карнавални градове, посланици, народни представители и др.
Церемонията ще бъде допълнена от 3D мапинг шоу, аудиовизуални ефекти и други специални изненади.
По време на трите фестивални дни в Мемориала на миньорския труд в центъра на Перник ще бъде обособена зона за забавления и събития.
В събота и неделя в Мемориала също се очакват множество атракции, сред които забавления за деца, и съвместен концерт на Берковската духова музика и танцови състави от Пернишко.
Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва“ в Перник е с над 57-годишна история и е най-големият маскараден форум на Балканите. Той се организира от община Перник от 1966 г., а през 2015 г. празникът „Сурва“ е включен в Представителния списък на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството.
Източник СЕГА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание