Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Румъния е на крачка от грипна епидемия, съобщава телевизия Диджи24. Високите температури в страната от последните дни благоприятстват активността на вирусите, отбелязват от медията в северната ни съседка.
От три седмици отвъд Дунава се наблюдава тревожен ръст на респираторните инфекции. За последните седем дни са потвърдени 2700 случая на грип в Румъния. Спешните кабинети на болниците са все по-пълни с пациенти, а 10 процента от пристигащите там са хоспитализирани.
„В нашата болница детското отделение е пълно, наблюдава се увеличение на респираторните инфекции, грипния вирус и броя на възрастните с грип в тежки форми, както и броя на тези с КОВИД“, информира Симин Флореску, директор на Клиничната болница за инфекциозни и тропически болести „Виктор Бабеш“. Той съобщава, че КОВИД отделението е пълно, а броят на заболелите от грип усложнява допълнително обстановката.
През последната седмица има над 140 хиляди респираторни инфекции, най-много за последните 7 сезона. „Когато имаме резки промени в температурата, тялото се адаптира много по-трудно и това очевидно е фактор за грип и повече усложнения при боледуването му“, обяснява Адриан Маринеску, директор на Института за инфекциозни болести „Матей Балш“ в Букурещ.
Не само болниците са пълни с пациенти с респираторни инфекции. Кабинетите на личните лекари също са препълнени. Медиците съветват хората да се ваксинират срещу грип, но ваксини в момента се намират трудно.
„Не успях да се ваксинирам, тъй като съм бременна, но искам противогрипна ваксина за другите членове на семейството. Не можах да намеря при личния лекар, дано в аптеката да има“, споделя пациентката Михаела, цитирана от Диджи24.
До момента в Румъния са имунизирани 1,4 милиона души от рискови категории.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание