След няколко неуспешни опита Народното събрание прие на първо четене едно старо искане на ДПС за промяна в Кодекса за социално осигуряване, с което казармата и годините на политическа репресия ще се признават за действителен стаж за пенсия. Това на практика означава, че у нас пенсия за осигурителен стаж и възраст ще може да се получава и при по-малко от 15 г. изработен стаж – нещо, което досега беше минималното изискване.
Промяната засяга специфичен случай на пенсиониране, който обаче заради особеностите на прехода се ползва по принуда от все повече хора – изчакване до 67-годишна възраст (условието за мъжете и жените за 2023 г.) за пенсиониране поради непълен стаж. Условието за този начин на пенсиониране е човек да има минимум 15 години действителен стаж. За разлика от този случай, при обичайния ред се ползва осигурителен стаж, в който влизат периодите на казармата и престоя в лагери и затвори на репресираните.
В социалната комисия това предложение бе отхвърлено като нещо, променящо принципите на осигурителната система. Днес се озова като първа точка в дневния ред на заседанието по искане на ДПС, които го приеха и за знак по повод рождения ден на движението. Дебатите бързо зарязаха социалните аргументи и набраха скорост с политически речи. Темата прие такъв емоционален заряд, че накрая и малцината, изказващи принципни възражения, се отказаха от тях. От няколко партии изтъкнаха, че за логика в осигурителната система е късно да се говори, тъй като тя вече е „единствената в света, която над 50% зависи от данъци“ (по думите на Йордан Цонев, ДПС).
„Какво целим? 2000 души български граждани, които не могат да придобият право на пенсия по общия ред, да се пенсионират. Средната пенсия, която ще получат е 314,50 лв. Нужни са 7-8 млн. лв. на година“, обясни Севим Али от ДПС при представянето на законопроекта. Извън това заварено положение обаче от включването на казармата при изчисляването на действителен стаж ще спечелят и мъжете, които нямат достатъчно стаж да се пенсионират по общия ред.