Щабът за извънредни ситуации в Пирот реши от днес детските градини и училищата да работят нормално, с изключение на училищата в селата Станичене, Сопот и Цървенчево, недалеч от мястото на инцидента, където се обърна цистерната с амоняк, съобщава rtv.rs.
Прокуратурата започна проверка за изтичане на амоняк от цистерна, която се обърна на десетина километра от Пирот.
Анализите на въздуха показват, че в града няма амоняк, но газта от цистерната продължава да изтича, така че концентрациите в тази част са се увеличили няколко пъти и са с опасност за живота.
Водата в Пирот, Бела Паланка и Ниш е годна за пиене, съобщиха от института „Батут“.
Няма повишена концентрация на амоняк във въздуха в района на Ниш, но е забранено използването на питейна вода от кладенци край Нишава, съобщиха от градския щаб.
Поради повишената концентрация на амоняк, определена от анализите на Института за обществено здраве в Ниш и компанията „Naisus“, използването на водата от Нишава за отдих, риболов, както и използването на улов от реката е забранено.
Прекъснато е движението в участъка Бела Паланка – Пирот и Сопотска петля – Пирот.
Министерството на опазването на околната среда съобщи, че река Нишава е с повишени концентрации на амоняк на мястото за вземане на проби на 100 метра надолу по течението от моста при Просек, на главния път Пирот-Ниш.
Според публикуваните препоръки на Института за обществено здраве на Сърбия, д-р Милан Йованович Батут, поради повишената концентрация на амоняк в Нишава, поради превантивни причини питейната вода от отделни кладенци до река Нишава не трябва да се използва за пиене и приготвяне на храна.
Изключва се използването му с цел отдих, риболов, използване на улов и други дейности в непосредствена близост до него.
Както се посочва в съобщението, не е наблюдавана промяна в органолептичните свойства на водата в Нишава по време на пробовземането на това място.