Очаквам дела срещу болница „Шейново“, но по-правилният начин е такива спорове да се разрешават извън съда. Това коментира пред БНР адвокатът по медицинско право Мария Шаркова по повод случая с разменените бебета в столичната АГ болница.
Адв. Шаркова посочи, че има съдебна практика, която присъжда обезщетение за вреди, изразяващи се в изживян стрес и увреждания на психиката, несвързани пряко с грешка в лечението, а по-скоро с нарушаване на правилата и организацията в лечебното заведение, включително нарушаване на етични правила.
Според нея обаче най-добрият начин е болницата да потърси извънсъдебни методи за разрешаване на този въпрос.
„Винаги, когато в един процес е налице човешки фактор, има слаби места и пропуски“, подчерта адв. Шаркова. Според нея важното е сега много внимателно да се анализират процесите, да бъде намерено слабото място и остарелите практики да бъдат преустановени.
Болницата ще замени използваните в момента гривни за идентификация на бебетата с нови, снабдени с бар кодове и четци, съобщи днес пред бТВ директорът на „Шейново“ д-р Румен Велев. Стикери ще се поставят и на медицинските документи и количките на новородените, а четците ще показват едновременно номерата и на бебето, и на майката. Ще бъдат разписани и по-подробни алгоритми на работа. „Готов съм да подам оставка, ако се установи, че не съм създал необходимия ред и има пропуски в процедурата“, заяви Велев. Той отново обясни, че няма размяна на гривни, а бебетата са били разменени в количките още преди едната майка да види за първи път детето си. Велев изрази готовност болницата да сключи извънсъдебно споразумение с пострадалите родители и да съдейства по всякакъв начин. „Най-полезно за децата и родителите е максимално бързо да приключи този случай“, заяви шефът на Шейново.