Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Швейцарски учени са разработили свръхтънко прозрачно покритие на основата на злато, способно да превръща слънчевата светлина в топлина. То може да се нанася върху очила, автомобилни фарове и други повърхности, за да предотврати замъгляването им.
Всеки, който носи очила, се е сблъсквал със замъгляването на стъклата им. Обикновено това се случва, когато човек влезе от улицата в топла стая през зимата. Учените от швейцарския Федерален технологичен институт в Цюрих са открили начин да избавят хората с очила от този проблем.
Разработеното от изследователите покритие се състои от два свръхтънки слоя титанов оксид, служещ като като електроизолационен материал, между които има миниатюрни клъстери от злато. Дебелината на покритието е само 10 нанометра.
Основната му характеристика е селективното поглъщане на слънчевата светлина. Покритието абсорбира по-голямата част от инфрачервеното излъчване, като по този начин се нагрява до 8 градуса Целзий. Това предотвратява появата на конденз. Същевременно излъчването във видимия диапазон практически не се поглъща от покритието, поради което то остава прозрачно.
Учените отбелязват още, че за производството му е необходимо много малко злато, което прави материала сравнително евтин.
Свръхтънкото покритие може лесно да се интегрира в стандартни покрития. То е подходящо за прилагане и върху гъвкави основи и не се чупи при огъване.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание