Сега четете
Легендата на българската клавирна школа Милена Моллова гостува на Софийската филхармония

Легендата на българската клавирна школа Милена Моллова гостува на Софийската филхармония

Легендата на българската клавирна школа Милена Моллова гостува тази вечер на Софийската филхармония в зала „България“, съобщават от филхармонията. Пианистка ще бъде солист на Концерта за пиано и оркестър от Стефан Драгостинов. Произведението, написано по време на пандемията, ще звучи за първи път под палката на Симеон Пиронков.

В програмата са включени също Симфония №46 от Хайдн, както и пет пиеси за оркестър от Веберн.

Световноизвестният пианист и педагог Милена Моллова e сред малцината български музиканти, изградили се в школата на колоси на музикалното изпълнителство и творчество като проф. Емил Гилелс, проф. Димитър Ненов, проф. Панка Пелишек. Нейният път на концертния подиум е осеян с успехи, награди, гастроли и артистични върхове, с многократни концерти във всички страни на Европа, Япония, САЩ, Канада, посочват от филхармонията.

Милена Моллова започва да свири на 5-годишна възраст, а на 13 години дебютира като солистка на Софийската филхармония в Третия концерт за пиано и оркестър от Бетховен под палката на диригента Саша Попов. Лауреат и носител е на редица отличия от първия международен конкурс на името на Пьотр Илич Чайковски в Москва, Международния конкурс за пианисти и цигулари „Маргарита Лонг – Жак Тибо“ в Париж, Международния конкурс на най-голямата обществена медия в Германия ARD в Мюнхен, Международния клавирен конкурс „Лудвиг ван Бетховен“ във Виена.

През многобройните години на своята кариера Милена Моллова е била солист на български и европейски симфонични оркестри, и е свирила с диригентите Саша Попов, Добрин Петков, Константин Илиев, Васил Казанджиев, Кондрашин, Казиоши Акияма, Рудолф Баумгартнер, Жорж Ципин.

Вижте и

Акцент в репертоара на Милена Моллова е интегралното изпълнение на 32 сонати от Бетховен, представено в цикъл от девет концерта. Осъществява и два цикъла с интегрално изпълнение на Бетховеновите сонати за цигулка и пиано – в сътрудничество с Дина Шнайдерман, а след това и с проф. Георги Бадев.

Нейни са първите изпълнения на произведения на съвременни композитори от Америка, България и други европейски страни и на български автори – Красимир Кюркчийски (Концерт за пиано и оркестър № 1 и Концерт за пиано и оркестър № 2, посветен на пианистката), Димитър Христов („Концертни миниатюри“), Тодор Стойков („15 етюда от висша трудност“), Менахем Бенсуан, Васил Божинов.  Нейни са българските премиери на Соната № 3 от Паул Хиндемит, Соната за пиано от Бела Барток, Соната за цигулка и пиано от Алфред Шнитке.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре