Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Легендата на българската клавирна школа Милена Моллова гостува тази вечер на Софийската филхармония в зала „България“, съобщават от филхармонията. Пианистка ще бъде солист на Концерта за пиано и оркестър от Стефан Драгостинов. Произведението, написано по време на пандемията, ще звучи за първи път под палката на Симеон Пиронков.
В програмата са включени също Симфония №46 от Хайдн, както и пет пиеси за оркестър от Веберн.
Световноизвестният пианист и педагог Милена Моллова e сред малцината български музиканти, изградили се в школата на колоси на музикалното изпълнителство и творчество като проф. Емил Гилелс, проф. Димитър Ненов, проф. Панка Пелишек. Нейният път на концертния подиум е осеян с успехи, награди, гастроли и артистични върхове, с многократни концерти във всички страни на Европа, Япония, САЩ, Канада, посочват от филхармонията.
Милена Моллова започва да свири на 5-годишна възраст, а на 13 години дебютира като солистка на Софийската филхармония в Третия концерт за пиано и оркестър от Бетховен под палката на диригента Саша Попов. Лауреат и носител е на редица отличия от първия международен конкурс на името на Пьотр Илич Чайковски в Москва, Международния конкурс за пианисти и цигулари „Маргарита Лонг – Жак Тибо“ в Париж, Международния конкурс на най-голямата обществена медия в Германия ARD в Мюнхен, Международния клавирен конкурс „Лудвиг ван Бетховен“ във Виена.
През многобройните години на своята кариера Милена Моллова е била солист на български и европейски симфонични оркестри, и е свирила с диригентите Саша Попов, Добрин Петков, Константин Илиев, Васил Казанджиев, Кондрашин, Казиоши Акияма, Рудолф Баумгартнер, Жорж Ципин.
Акцент в репертоара на Милена Моллова е интегралното изпълнение на 32 сонати от Бетховен, представено в цикъл от девет концерта. Осъществява и два цикъла с интегрално изпълнение на Бетховеновите сонати за цигулка и пиано – в сътрудничество с Дина Шнайдерман, а след това и с проф. Георги Бадев.
Нейни са първите изпълнения на произведения на съвременни композитори от Америка, България и други европейски страни и на български автори – Красимир Кюркчийски (Концерт за пиано и оркестър № 1 и Концерт за пиано и оркестър № 2, посветен на пианистката), Димитър Христов („Концертни миниатюри“), Тодор Стойков („15 етюда от висша трудност“), Менахем Бенсуан, Васил Божинов. Нейни са българските премиери на Соната № 3 от Паул Хиндемит, Соната за пиано от Бела Барток, Соната за цигулка и пиано от Алфред Шнитке.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание