Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Служебният кабинет продължава да твърди, че износът на нефтопродуктите, които се получават в бургаската рафинерия от руски петрол, не попада под санкциите на ЕС спрямо Русия и няма забрана той да бъде осъществен.
„Вчера отново имахме разговори с Европейската комисия. Спазваме всички санкции спрямо Русия“, увери днес по Нова тв служебният министър на икономиката Никола Стоянов. Не стана ясно дали има официална позиция на Брюксел по въпроса, каквато обеща да търсят преди ден вицепремиерът Христо Алексиев.
„В регламента на ЕС, издаден в началото на октомври за изключенията от санкциите срещу Русия, черно на бяло абсолютно ясно е казано, че забрана за износ има само за руския суров петрол и продукти от него, когато е внасян по петролопроводи. Това автоматично освобождава случая с бургаската рафинерия, където петролът постъпва по море. Дерогацията за България е дадена заради географското ни положение“, обясни днес министърът на икономиката.
„Ако от ЕК решат, че трябва нещо да се промени, да го променят“, каза Стоянов и нарече „откровени глупости“ обвиненията към служебното правителство, че е „Троянският кон на Русия в ЕС“ заради договорките с „Лукойл“ компанията да прехвърли изцяло икономическата дейност у нас и безпрепятствено да изнася получените продукти от преработката на нефта.
Както стана ясно 55% от нефтопродуктите, които се получават в бургаската рафинерия, се изнасят. „По-голямата част от този износ е за трети страни, тъй като не отговаря на нормите на ЕС заради завишено съдържание на сяра. От 9 продукта само 4 са предназначени за българския пазар“, поясни Николов.
Според него нападките към служебното правителство били „проява на ревност“ за постигнатия успех руската компания най-после да бъде обложена за печалбата и дори за свръхпечалбата, която формира от разликата в цената на руския нефт и този на европейската борса.
Източник СЕГА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание