Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Турция се присъединява негласно към новите санкции по отношение на руския петрол, които включват таван на цените и забрана за застраховане на танкери. От 1 декември Турция затваря Босфора и Дарданелите за плавателни съдове, превозващи нефт, ако те нямат застраховка, съобщи Bloomberg, като се позова на писмо на турското транспортно министерство до собствениците на кораби и танкери.
За руските производители на нефт ще бъде почти невъзможно да получат застраховка на продукцията си: от 5 декември тя ще е достъпна само за танкери, които ще превозват нефт по цени под установения таван. На практика санкциите върху застрахователните услуги са тотални, след като към тях се присъедини Великобритания, където е базирана Международната група на клубовете за взаимно застраховане на корабовладелците (International Group of P& I Clubs, или IG P& I). Тя обединява 13-те най-големи клуба за застраховане на съдове (Англия, САЩ, Скандинавия, Япония и др.), които в момента обезпечават около 90% от световния тонаж на морски съдове.
Турски чиновник потвърждава пред Bloomberg, че новите правила са свързани с европейските санкции, макар Турция формално да не се е присъединявала към тях. Решението е свързано с необходимостта да се гарантира безопасността на проливите и евентуални компенсации при разлив на нефт например, обяснява той.
Така под удара на санкциите ще се окаже целият износ на руски нефт от Новоросийск – около 650 хиляди барела на денонощие.
На Източния икономически форум през септември руският президент Владимир Путин нарече тавана на цените на руския петрол „абсолютно тъпо решение“ и заплаши да прекрати напълно доставките към страни, които го подкрепят. „Нито газ ще доставяме, нито нефт, нито въглища, нито мазут“, заплаши той. През юли, по време на визитата си в Иран, прогнозира, че заради тавана цените на нефта „ще скочат до небесата“.
Засега обаче прогнозата му не се сбъдва. Вчера цените на петролния пазар се сринаха до най-ниското си ниво за последните два месеца, пише Finanz. За първи път от октомври цената на петрол сорт Brent паднаха под 90 долара за барел, а сорт WTI – под 80 долара. Обикновено това води до намаляване и на цените на руския петрол (Urals е по-лошо качество и не може да се продава по-скъпо от тях). Освен това след началото на войната в Украйна и наложените санкции, Русия е принудена да продава своя петрол с големи отстъпки. В момента руският петрол се продава с около 25,5 долара по-евтино от Brent, като през последните седмици отстъпките се увеличиха, тъй като Индия и Китай ограничиха покупките си, страхувайки се от санкциите на САЩ и ЕС.
От 5 декември ЕС ще се откаже от морските доставки от Русия, а страните от Г-7 въвеждат „таван“ на цената на руския петрол.
Източник СЕГА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание