Учителите-информатици, на които бе възложено да попълват данни в новата национална електронна планформа на МОН, излязоха с петиция срещу нея. Подписа си могат да поставят и всички останали преподаватели, директори и родители.
Както Любословие.бг вече писа, платформата, която на 15 септември вече трябваше да работи перфектно, продължава да дава бъгове, да трие и размества данни, да „забива“ и да работи предимно нощем. На всичко отгоре в нея не са дадени телефони за връзка с екипа, който я е създал, а само контактни форми, където задаваш въпроса си в писмен вид и понякога дори не получаваш отговор. Плановете на МОН бяха тази платформа да замени създадените от частни фирми електронни дневници и да събере информацията на едно място. Вместо това ситуацията е толкова отчайваща, че в някои училища призовават родителите отново да купуват хартиени бележници. Проблемът е, че такива не са доставени по книжарниците.
Администраторите задават следните въпроси към министерството на образванието:
- Защо беше необходимо експресното въвеждане на системата през м. Февруари 2022г.?
- Какви тестове и изпитания са били направени преди това? Тествана ли е в реална работна среда – как и от кои тестови училища?
- Как и кога МОН възнамерява да поиска от разработващия консорциум да отстрани всички бъгове от системата, за да можем да работим спокойно?
- Предвидени ли са неустойки в сключения договор и какви мерки ще предприеме МОН за да получи тези неустойки, т.к. продукта който е предоставен и за който е заплатено очевидно не работи.
- Ако предоставената система отговаря на условията на договора, кой е подписал този договор и каква отговорност ще му бъде потърсена за сключването му?
- Кои са отговорните в МОН служители, чиито решения доведоха до този хаос в началото на учебната година и това ненужно напрежение? Каква отговорност ще им бъде потърсена?
- Как МОН смята да компенсира хилядите часове извънреден труд, които положихме за да може все пак информацията да бъде коректно подадена в срок?
- Ще се извини ли МОН на родителите, че две седмици след началото на учебната година все още няма ефективно работещи електронни дневници?“Уважаеми г-н Министър, дължите отговорите на тези въпроси не само на нас, но и на всички родители и цялото българско общество с парите от чиито данъци са заплатени разработката и внедряването на тази неработеща платформа!“, пишат администраторите.
Стела Стоянова, „Любословие. Бг“