Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
По време на днешното си посещение в Асизи, родното място на Свети Франциск Асизки – покровител на Италия и покровител на животните, папа Франциск призова младите хора да проявят „смелост“ в отказа от изкопаеми горива и изрази съжаление, че по-възрастните поколения не са знаели как да опазят планетата и да осигурят мир.
Светият отец каза на младежите, че възлага надеждите си на усилията им за спасяване на планетата и на това да направят така, че световната икономика да се грижи в по-голяма степен за бедните.
При кратката си визита в намиращия се на хълм в Централна Италия град Франциск произнесе слово на среща с около 1000 млади хора. Сред тях имаше икономисти и професионалисти от стартиращи компании с фокус върху опазването на околната среда.
Присъстващите на събитието бяха от цял свят. Сред тях беше и жена, която разказа на папата, че след миналогодишното завземане на властта от талибаните тя и съпругът ѝ били подпомогнати да избягат от Афганистан от организация, вдъхновена от живота на Свети Франциск и вниманието, което той отделял на хората в нужда.
Папата заяви, че световната икономика се нуждае от „нова визия за околната среда и за Земята“.
„Има много хора, компании и институции, които осъществяват екологичен преход. Трябва да продължим по този път и да полагаме по-големи усилия в тази посока“, каза Франциск.
Той заяви, че има спешна необходимост да бъдат обсъдени нови модели за развитие.
„Сега е времето да покажем по-голяма смелост при отказа от изкопаеми горива, за да ускорим разработването на енергоизточници с нулево или положително въздействие върху околната среда“, каза Франциск.
Той добави пред младите хора: „Нашето поколение ви остави богато наследство, но ние не знаехме как да опазим планетата и не осигуряваме мир“.
Римският папа изрази съжаление заради липсата на „творчество, оптимизъм и ентусиазъм“. „Благодарни сме на Бог, че ви има. Вие не само ще сте тук утре, но вас ви има и сега“, похвали той младите хора.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание