Luboslovie Bg
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Диетологът Александра Разаренова сравни ползите от червените меса и рибата в интервю за радио Sputnik.
Според нея рибата трябва да се консумира поне два или три пъти седмично. Тя отбелязва, че рибният протеин се усвоява два пъти по-бързо. Рибата е източник и на омега-3 мастни киселини, които са от съществено значение за профилактиката на сърдечносъдовите заболявания, както и на мастноразтворимите витамини D, A, E и витамини от група В, казва тя. Специалистът добави, че рибата съдържа и минерали като селен, фосфор, магнезий, натрий и калий.
Кои плодове са „разрешени“ за диабетиците Плодове за диабетици естествено са разрешени не като безнаказана закуска между храненията, а като част от храненето.
Кои плодове са „разрешени“ за диабетиците Плодове за диабетици естествено са разрешени не като безнаказана закуска между храненията, а като част от храненето.
Не е препоръчително да замествате месни ястия с рибни, освен ако няма медицински показания, казва Разаренова. Според нея колкото по-разнообразни са белтъчните компоненти в храната, толкова по-голямо е аминокиселинното натоварване на организма. Месото съдържа и по-бионалична форма на желязо, която се усвоява по-добре.
„Ако напълно изключите месото от диетата си и го замените изцяло с риба, трябва да си
осигурите други храни, които да компенсират загубата на тези вещества, или да вземете
хранителни добавки. Но за правилното им усвояване е необходим стабилен стомашно-чревен тракт“, казва тя.
Диетологът допълва, че избягването на месото няма да доведе до негативни последици за здравето, ако се разработи разнообразен и балансиран хранителен режим, който включва не само риба и морски дарове, но и птиче месо, яйца и млечни продукти.
Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Luboslovie Bg
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание