Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Възстановена е работата на ГКПП „Ярине“ и „Бърняк“ на границата между Косово и Сърбия, след като бяха премахнати барикадите по пътищата към тях, съобщи снощи в профила си във Фейсбук косовският министър на вътрешните работи Джелял Свечля.
Той уточни, че барикадите, поставени от косовски сърби на девет различни места в северната част на Косово, вече са напълно премахнати.
Свободата на движение е възстановена, граничните пунктове „Ярине“ и „Бърняк“ са отворени за граждани, написа Свечля.
Той посочи, че както е обещало косовското правителство, за да „запази стабилността в страната и региона,“ след премахването на барикадите то отлага за първи септември прилагането на решенията си за личните документи и автомобилните регистрационни табели, издадени в Сърбия, а ползвани в Косово.
Косовските сърби блокираха в неделя пътищата към двата гранични пункта със Сърбия в знак на протест срещу решението на косовското правителство от първи август да им се издава „входно-изходен документ“, заменящ на територията на Косово личните им карти, издадени в Сърбия. Също така от първи август трябваше автомобилните регистрационни табели, издадени в Сърбия, да бъдат сменени с косовски.
След среща с партньори от ЕС и САЩ косовското ръководство реши в неделя да отложи, планираните промени, ако косовските сърби премахнат блокадите.
Преди вдигането на блокадите от 31 юли в полунощ косовските власти започнаха да издават на граничните пунктове, без Ярине и Бърняк, документи за влизане и излизане на всички, които имат сръбски лични карти. От неделя, 31 юли в полунощ до понеделник, 1 август на обяд, над 1500 такива документа са издадени на девет гранични пункта в Косово, съобщи министър Свечля, цитиран от сръбската секция на Радио Свободна Европа.
Говорителят на ЕС Петер Стано потвърди, че институциите на ЕС и страните членки следят „със загриженост“ развитието на събитията в Косово. Той потвърди, че ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел е поканил косовския премиер Албин Курти и сръбския президент Александър Вучич да продължат в Брюксел диалога между Косово и Сърбия.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание