Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Жалко е, че днес все по-малко хора посягат към четивото на български език. Защото именно то учи на български език, а не разговорите. Хората посягат по-рядко към четивото, защото днес светът идва при тях през картинки, а това е по-просто.
Това коментира пред БНТ поетът Бойко Ламбовски.
Субективните причини са, че днешния млад човек гледа на четивото като на някаква тегоба, като на нещо, което му се дава в училище, за да изкара оценки, не разбира, не се чете и езика на хората става все по-оскъден. Затова днес имаме хора, чиито речников запас е от едва 100-200 думи, коментира той.
Ако бях министър, щях да се боря за присъствието на хуманитарното в образованието, защото именно то е лепилото, което създава националния дух. А националният дух е това, чрез което ставаме нация от българи, а не просто население, посочи той.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание