Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Днес, 29 март, е обявен старта на набирането на подписи в подкрепа на инициативата за наименование на отсечката извън Кресненския пролом на името на Боян Петров под надслов „Да спасим Кресненския пролом“.
Приятели, съмишленици, колеги на Боян Петров се обединиха в обща инициатива за именуване на отсечката на бъдещата магистрала „Струма“ на негово име, надявайки се тя да премине извън Кресненския пролом. Събирането на подписи започва днес във фоайето на Дните на предизвикателствата: https://predizvikatelstva.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0/?fbclid=IwAR2w6Dp69mSkPGC0pfsZ-iDnvCKqtEDSfchDFMx6d9Z0P_YHakzM6tY5L_M
До 30 април 2022 година всеки ще има възможност да подкрепи петицията и онлайн на страницата на коалицията „Да спасим Кресненския пролом“: https://kresna.org.
„Надяваме се отсечката да премине извън Кресненския пролом. Това ще е евентуално или дългият тунел, който може да се казва „Тунелът на Боян Петров“, или магистралата, изцяло изнесена от източна страна на дефилето, да се казва „Отсечката на Боян Петров“, поясни за Радио Благоевград Десислава Стоянова от Сдружение “За Земята”.
„Тъй като темата за строителството на АМ “Струма“ е отново на дневен ред, ние се надяваме да бъде намерено консенсусно решение и съгласие, че няма да разглеждаме изобщо алтернатива, която ще преминава през Кресненския пролом. Надяваме се след това да бъдат предприетите съответни стъпки и опазващата Кресненското дефиле отсечка на АМ „Струма“ да се казва Боян Петров“, допълни тя.
Главният редактор на Любословие.БГ и наши автори вече подкрепиха петицията.
Миналата седмица в специално интервю за Любословие.БГ съветника на министъра на околната среда и водите – Андрей Ковачев, който е и заместник-председател на работната група за целите на НАТУРА 2000 в Кресна разясни за нашите зрители и читатели защо е важно магистралата да бъде извън дефилето.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание