БЪЛГАРСКИ ФОЛКЛОР: фотографска история
/ част първа /
В тази фотографска история ще ви запозная с няколко уникални българи, които имах щастието да заснема в началото на 2022 година.
Първата фолклорна среща за годината направих с уникалната група на Николай Аспарухов – Талайката, от село Черниче. От доста време имах идея да организирам кукери за самостоятелна фото сесия сред природа. Благодаря им от серце, че се отзоваха и направихме тези страхотни кадри. Специални благодарности и на Мартина Иванова, че ни свърза !
На снимката виждаме шопски и самоковски автентични носии. На заден план гордо се извисяват бабугери от село Черниче. Те сами правят костюмите си от мъжка коза – пръч и тежат около 40 килограма.
Сесията заснех край язовир Логодаж.
Следващите момичета са фолклорен дует с множество участия на Фестивала на фолклорната носия – Жеравна. Казват се Бисера Иванова и Лидия Ангелова или по известни като дует Бисера и Лидия.
дует Бисера и Лидия облечени с кюстендилски носии.
Снимахме във Витоша планина на доста силен снеговалеж. Аплодисменти за момичета, че издържаха !
Пренасяме се отново около Витоша. Този път локацията е ,, ЗЛАТНИТЕ МОСТОВЕ “
Яница е облечена в автентична кюстендилска носия, която е предавана през поколения и е на около сто години.
Сега сменяме темата, отивайки към село Елин Пелин на гости на фестивала ,, НА ГОСТИ У ШОПСКО “ 2022.
Представям ви сурвакарската група на село Долна Секирна
Всяка маска се изработва за различно време. Процеса може да отнеме няколко месеца. Събират се необходимите материали – обикновено това са животински пера и рога от домашни животни. Маските се правят от дървени коруби от върба. Сурвакарите са облечени в овчи кожи. Някои от техните маски са изработени от Стоян Савов и Емил Гергинов.
БЛИЗКА СРЕЩА С ,,БЯГАЩОТО ДЪРВО“
Много дълго време исках да посетя тази локация. Преди време огромния дъб стана голяма интернет сензация и тайно се надявах някой ден да отида точно до него. Това се оказа трудно и доста интересно приключение. В крайна сметка в един много студен мартенски ден достигнахме до него !
На снимките ясно личи, че Криси умира от студ, но нямаше как да не снимаме… Тя е облечена в автентична носия от град Долна Митрополия, която е била носена от млада невеста. Състой се от дълга риза / бърчанка с крива пазва , направена от домашно платно. Тя е богато извезана в тъмни нюанси, червен пищимал / пола /, от тъкан вълнен плат, шарена престилка и кърпа с пайети.
Аплодисменти за Радостин, който обикаля България в търсене на запазени автентични носии !
Това бяха хората за тази част на статията, които прославят България ! Искрени аплодисменти за всички тях и нека да не спират, защото не всичко е интернет и технологии !
автор: текст и снимки
Костадин Петков / Mestano photography /