Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Властите в Русия ограничиха достъпа до социалната мрежа Twitter, предаде News24sofia.eu.
Както вече Информационна агенция News24sofia.eu съобщи, че по-рано днес бе ограничено и използването на Facebook.
„Социалната мрежа трябваше да спре участието си в „информационна конфронтация, разпространение на фалшификати и призиви към екстремизъм“, се казва в съобщение на властите.
Ето какво съобщи по-рано ИА News24sofia.eu:
Руският интернет регулатор Роскомнадзор постанови блокирането на Фейсбук в цяла Русия и обвини социалната мрежа в дискриминация на руски медии, предадоха световните агенции, предаде БТА.
„Бе взето решение да се блокира достъпът до Фейсбук още от днес„, се казва в съобщение на Роскомнадзор в Телеграм.
Според регулатора има 26 случая на дискриминация срещу руски медии от страна на „Фейсбук“ от октомври 2020 г. досега. Като пример се посочва ограниченият във Фейсбук достъп до подкрепяни от руската държава телевизионни канали, като Ар Ти, и до руската агенция РИА Новости.
Руският телекомуникационен регулатор Роскомнадзор е ограничил достъпа до „Туитър“, предаде Ройтерс.
Междувременно независимият руски вестник „Новая газета“ спира да пише за войната в Украйна заради цензурата в Русия. Това обяви днес главният редактор Дмитрий Муратов, един от носителите на Нобеловата награда за мир за миналата година, предаде „Ройтерс“.
По думите му материалът за военните действия на Русия в Украйна ще бъде свален от уебсайта на вестника, но изданието ще продължи да съобщава за последиците от тези действия, вкл. задълбочаването на икономическата криза и преследванията на инакомислещи.
„Военната цензура в Русия бързо премина в нова фаза: от заплаха за блокиране и закриване на издания (което се прилага почти изцяло) тя премина към заплаха за наказателно преследване срещу журналисти и граждани, които разпространяват информация за военните действия, различна от прессъобщенията на министерството на отбраната„, се казва в обръщението на вестника към читателите.
В текста се посочва, че тази заплаха „несъмнено ще бъде осъществена„.
Изтъква се, че вестникът няма да рискува свободата на своя екип, но същевременно няма да пренебрегне желанието на читателите той да продължи да работи, макар и под военна цензура.
По-рано тази седмица в Русия бяха закрити радио „Ехото на Москва“ и тв канал „Дожд“, припомни „Ройтерс“.
А британската радиотелевизионна корпорация Би Би Си съобщи днес, че временно ще прекрати работата на всичките си журналисти и помощен персонал в Русия, след влизането в сила на нов закон, който предвижда затвор за всеки, разпространяващ съзнателно „фалшиви“ новини, предаде още „Ройтерс“.
Тим Дейви – генерален директор на Би Би Си, каза в изявление, че този закон както изглежда криминализира процеса на независима журналистика.
„Не ни оставя никаква друга възможност, освен временно да прекратим работата на всички журналисти на Би Би Си нюз и помощния персонал в Руската федерация, докато направим оценка на цялостните последици от това нежелано развитие„, посочи Дейви.
Той каза, че руската емисия на Би Би Си ще продължи да работи извън Русия.
Сигурността на нашия персонал е от първостепенно значение и не сме готови да го изложим на риска от наказателно преследване, само защото си върши работата, подчерта Дейви.
По-рано днес стана ясно, че Русия е прекъснала достъпа до няколко чуждестранни новинарски организации, включително на Би Би Си и Дойче веле, за разпространяване на невярна според нея информация за войната в Украйна, съобщи „Ройтерс“.
Руският орган за наблюдение на комуникациите днес заяви, че е блокирала уебсайтовете на Би Би Си, Гласът на Америка, Радио „Свободна Европа/Радио Свобода“, Дойче веле и други медии. ТАСС допълва, че към забранените медии е и рускоезичната медия „Медуза“, базирана в латвийската столица Рига.
Тази седмица пък Европейският съюз забрани контролираните от държавата руски медии Ар Ти (RT) и Спутник (Sputniк).
Собственикът на Фейсбук (компанията Мета), Гугъл (на Алфабет), Ютюб и ТикТок вече блокират достъпа до Ар Ти и Спутник. Туитър също заяви, че ще се съобрази със забраната на ЕС.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание