Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Според председателя на комисията по туризъм, единственият шанс да бъде спасен секторът у нас е да се намерят варианти за удължаване на летния сезон и през пролетните и есенните месеци. Това може да стане чрез развитието на специализирани видове туризъм като СПА, конгресен туризъм, винени и приключенски турове.
Част от хотелиерите вече са се ориентирали в тази посока като единствен начин да оцелеят по време на ковид кризата. Това ще донесе позитиви след приключването на пандемията, смята той.
Според Илин Димитров е необходимо да се активизира рекламата на България като туристическа дестинация и да се наблегне на обучението на персонала в хотелите.
Всяко ограничение на туризма затруднява работата му. Запазваме 60/40 мярката. Остана последната поправка, която ще гледаме днес на комисия. Тя ще подпомогне туроператорите, които ползват чартъри. Оттук нататък трябва да се мисли дългосрочно, защото проблемите са много. Това заяви в студиото на сутрешния блок на БНТ Илин Димитров, депутат от “Продължаваме промяната” и председател на комисията по туризъм в НС.
Той поясни част от мерките: “Когато си оператор и ползваш чартър, ти получаваш 35 евро на седалка. Имаше една поправка в закона като беше вмъкната думичката “българска” за компания. Сега от ЕС ни казаха, че не може да е само за български”.
Димитров каза, че тази мярка ще допринесе за палитрата от идващи гости.
Димитров каза, че ще се работи повече в рекламата. Има и повече бюджет за това. Друго подобрение е, че кадрите ще бъдат обучавани месец преди началото на сезона. По този начин сезона на туризма ще бъде увеличен. Като друг аспект, който има нужда от подобрение, посочи сектора на образованието, който произвежда кадри: “Ние в момента обучаваме повече готвачи отколкото ИТ специалисти”.
Целия разговор вижте във видеото.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание