Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Той е организатор на редица инициативи, свързани със съхраняването на български обичаи и рецепти. То е създател на фондация „Национален тръст за съхранение на културно-историческото наследство България“, както и на Национална академия „Кулинарен историк“. С името на Ангел Ангелов се свързва и Хлебна къща „Национален историк“ и „Музей на хляба и на традиционните храни“ в Копривщица.
Макар да има диплома за готвач, Ангел Ангелов не приема да бъде наричан „шеф“. Обяснява, че е кулинарен историк, занимаващ се с изучаването на кулинарни техники и кулинарни технологии от миналото, които след това възстановява.
Ангел Ангелов е крепител на паметта за български народни рецепти и традиции. На което той скромно отговаря: „И да, и не“. Безбройните му инициативи, обаче, са по-категорични.
Ангел е председател на Управителния съвет на фондация „Национален тръст за съхранение на културно историческото наследство България“.
Канен е да гостува на празници и да приготвя вкусна храна в различни градове в България.
Не слагайте много олио в лютеницата, защото няма да стане по-вкусна, а ще се разкашка. Сложете малко, после като я извадите, за да си хапнете с ракийка, със сиренце, на топло хлебче – тогава, ако искате повече мазнина, сложете още.
„Никога не знаеш кога ще стане лютеницата, никога не знаеш кога всичко ще бъде както трябва. Рецептите са различни, повече чушки, по-малко патладжани, малко моркови, могат да се слагат и други неща, много любов, най-вече розов домат и постоянно бъркане. Накрая слагаме, разбира се, и сол, може да се сложи и олио. Но най-важното е да го правиш с любов, с желание”, подчерта Ангел Ангелов.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание