Хората, които са се преброили онлайн, но не са посетени от преброител, който да събере уникалния им код, могат да го изпратят и по имейл на НСИ. Това обясняват от НСИ на въпрос какво да правят хората, които са се преброили електронно, но преброител не е взел кода им, нито има график кога ще го направи.
„НСИ открива и нов имейл адрес [email protected], на който хората, които са се преброили електронно, могат да изпратят уникалните преброителни кодове. В писмото си освен кода те трябва да напишат и община, населено място, квартал, улица, номер (или квартал, номер на блок, вход, етаж, апартамент), където живее и се е преброило съответното домакинство“, гласи отговорът на НСИ.
В някои райони данните за електронното преброяване бяха предадени служебно на преброителите, поради което не се наложи лична среща.
НСИ отвори и преброителни центрове, където хората, които не са посетени от преброител, могат да отидат, или сами да попълнят преброителната карта и да я изпратят.
Към 1 октомври в цялата страна са преброени 4 886 506 души, което е 70,65% от населението. При предишното национално преброяване преди 10 години населението на България бе 7 364 570 души.
Преброяване 2021 започна на 7 септември първоначално по електронен път, а от 18 септември продължи и с помощта на преброители. До началото на октомври те бяха преброили на хартия 2 481 544 души и 2 769 895.
Заради първоначалното блокиране на системата за електронно преброяване кампанията бе удължена с една седмица и ще приключи в 20 ч. на 10 октомври.