Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Абонатите на „Топлофикация София“ няма да останат без парно и топло вода през зимата, но може да плащат повече. Дружеството е поискало поскъпване на цените заради увеличените цени на газа и въглеродните квоти. В ефира на BTV изпълнителният директор на „Топлофикация София“ инж. Александър Александров коментира, че увеличението може да е с до 20%.
„От юни досега увеличението на цената на газта е с над 43%. Следващите месеци поскъпването ще продължи. Дружеството трупа загуби“, обясни Александров и добави, че почти 77% от цената на топлинната енергия се определя от цените на газта и въглеродните емисии.
Инж. Александров определи ситуацията като извънредна и форсмажорна. Той коментира, че КЕВР трябва да реши дали да одобри исканото увеличение и с колко.
„КЕВР определя какви да бъдат цените. Ние работим в тежка регулаторна среда.“
Увеличението, което КЕВР одобри през регулаторния период юли месец, бе също с 20%. Изпълнителният директор на дружеството обясни, че поскъпването е било заради увеличението в цената на газта с 101% от март месец.
Ако КЕВР одобри предложението, направено от дружеството извън регулаторния период, абонатите в София, които хипотетично са плащали 200 лв. месечно, ще заплащат с 40 лв. повече.
Около 3000 абонати са оспорили сумите по изравнителните си сметки. Жалбите предстои да бъдат разглеждани, обясни инж. Александров.
Кога абонатите може да плащат по-малко?
Дружеството разработва нови планове за промяна на начина, по който произвежда топлинна енергия. Целта е да премине към зелена енергия.
„В следващите три години ще можем да подновим инсталациите, които да бъдат водородно ориентирани“, коментира инж. Александров. Едва когато новите технологии бъдат въведени, може да се очаква поевтиняване за крайните потребители.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание