Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Музей на изкуството „Метрополитън“ е комплекс от множество художествени галерии, музей на музикалните инструменти, галерия за професионална фотография и библиотека за научни изследвания. По своя мащаб представлява най-голямата институция в САЩ за представяне и изследване на всички видове изкуства. Намира се в Ню Йорк, САЩ.
Музеят е основан на 13 април 1870 г. от група американски бизнесмени и любители на изкуството. Той е открит за обществеността на 20 февруари 1872 г. и съществува за сметка на спонсорите и дарителите с малко помощ от държавата.
Сегашната сграда на Пето авеню 1000 е изработена в готически стил от американския архитект Калвърт Во. Музеят се премества в нея през 1880 г.
В основата на музея са 3 частни колекции – 174 произведения на европейското изкуство, сред които са произведения на Халс, Ван Дайк, Тиеполо и Пусен.
Колекцията се развива бързо, а притежание на музея стават и още 38 картини от частни колекции.
Едва през XX век музеят получава световно признание. През 1907 г. музеят придобива първата си картина на Огюст Реноар. Днес „Метрополитън“ има своята колекция от импресионисти и постимпресионисти. Счита се, че колекцията на египетското изкуство е сред най-пълните и представителни в света.
Постоянната колекция съдържа над 2 милиона произведения на изкуството. В „Метрополитън“ има много колекции от различни видове. Сред тях са например работи на фотографите Уокър Еванс, Даян Арбюс, Алфред Стиглиц и други.
Музеят „Метрополитън“ остана затворен през по-голяма част на миналата година, заради пандемията от коронавирус. Съоръжението не приемаше посетители в продължение на 202 дни, което се отрази на приходите. Все пак повече от 1.1 млн. души са разгледали експонатите въпреки кризата с COVID-19 през изминалата година.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)