Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Ние сме парламентарна република и аз се съобразявам с волята на парламента.
Новият министър на икономиката Лъчезар Борисов счита кариерното си израстване до министър като напълно естествено, тъй като от много години работи в структурата. По думите му, изказани в студиото на БиТиВи за 17 години работа в министерството: „работил съм за българската икономика„. По негова информация за поста министър е получил подкрепата на господата Валери Симеонов и Красимир Каракачанов.
Аз съм представител на народа, категоричен е Борисов, че е експертно предложение за поста на ресорен министър, има дълъг опит и е работил като зам.-министър във вече две правителства.
На въпрос за обвиненията спрямо себе си, той посочи, че не познава депутата Делян Пеевски.
Оттеглил съм се от функциите си на председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие, не съм отговорен за даването на тези 75 млн. лв. кредит, обясни още министърът по повод на отпуснатия кредит по време на извънредното положение на колекторска фирма, заради която беше поискана оставката на Стоян Мавродиев, директор на ББР. Той отхвърли твърденията, че банката работи с конкретни физически и юридически лица, като уточни, че 80% от портфейла на ББР е за малки и средни фирми.
Борисов заяви, че вчерашната акция на съпредседателя на „Демократична България“ Христо Иванов пред Министерството на икономиката показва ниското ниво на политическата класа и обеща, че няма да лепи плакати, когато и ако Христо Иванов стане министър отново.
Той уточни, че вече е имал среща с премиера Бойко Борисов и е участвал в изготвянето на новите социално-икономически мерки срещу последиците от COVID19. Вчера той получи и първата си задача от министър-председателя – развитие на електронния регистър и бързо въвеждане на мярката „3.10“, която засяга грантовете за малките и средни предприятия.
Подадените заявления са 27 хиляди и ние ще направим всичко възможно в най-кратки срокове те да стигнат до бизнеса, прогнозираме, че около 210 млн. лв. ще стигнат до тези компании, уточни Борисов.
По думите му държавата е подготвила два пакета с мерки. Единият е на стойност 1.163 млрд. лв. – от националния бюджет и друг от 1.8 млрд. лв., дофинансиран с евросредства. Отделно се очакват е около 1 милиард чуждестранни инвестиции. Министърът на икономиката коментира, че мерките са свързани с факторите на икономическия растеж – държавни разходи, потребление и инвестиции.
Ние интервенираме в икономиката един значим ресурс, но наблягаме и на инвестициите. Тези два пакета от мерки достигат до 3 млрд. лв., което е интервенцията на държавата, обясни ресорният министър.
България е в топ три по финансова стабилност, посочи още Борисов. По думите му страната ни е отличник както по отношение на държавния дълг съотнесен към БВП, така и при дефицита. Той допълни, че именно тези показатели дават сигурност на държавата да инжектира средства в икономиката, а не да тегли заеми.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)