Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Тази сутрин премиерът Бойко Борисов свиква Съвет на управляващата коалиция заради протестите и в търсене на план за консолидиране на институциите у нас. По време на срещата ГЕРБ и Обединените патриоти ще обсъдят и оставките на Владислав Горанов , Младен Маринов и Емил Караниколов, които снощи поиска премиерът.
Борисов обяви за предстоящата среща с управляващите партньори и обясни, че ще търси съгласие за стабилизиращ план, изход от ситуацията с нестихващите антиправителствени протести.
„Народът – той определя кой, как и кога да управлява“ – отбеляза Борисов, цитиран от БНР.
„Има и инструменти, които казват по какъв начин се прекратява мандат или се правят предсрочни избори. Искам да проговорим тези неща, включително и с коалиционните партньори. Ако нямаме план за стабилност, включително и с опозиционните партии да се договори какво ще правим и през останалите месеци… Никой не може да се справи сам“ – категоричен бе премиерът.
Днес се очаква Борисов да получи оставките на тримата министри – Владислав Горанов, Младен Маринов и Емил Караниколов, който е и от квотата на патриотите. Причината – ГЕРБ иска партията да се разграничи от внушенията, че въпросните министри са в пряка зависимост от ДПС и Делян Пеевски.
Промените в правителството Борисов 3 започнаха още през октомври 2017 г. с оставката на здравния министър Николай Петров, заменен от зам.-министъра на финансите Кирил Ананиев.
Последваха три оставки на куп, мотивирани с поемане на политическа отговорност за катастрофата от 25 август 2018 г. на автобуса пътя Своге-София, в която загинаха над 25 души. От правителството тогава си отидоха министрите на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, на транспорта Ивайло Московски и на вътрешните работи Валентин Радев, заменени съответно от Петя Аврамова, Росен Желязков и Младен Маринов.
На 21 ноември 2018 г оставка подаде и вицепремиерът и коалиционен партньор Валери Симеонов, заменен от Марияна Николова.
Пролетта на 2019 година Апартаментгейт провокира оставката на министъра на правосъдието Цецка Цачева, заменена с Данаил Кирилов, а малко по-късно и земеделският министър Румен Порожанов си отива, заменен от Десислава Танева.
Най-изненадващата оставка в третото правителство на Борисов бе тази на социалния министър Бисер Петков, който всъщност в рамките на мандата я подава два пъти. В стола, начело на МТСП седна до тогава зам.-образователния министър Деница Сачева.
В първия месец на тази година от правителството си отиде и екоминистърът Нено Димов, като той си подаде оставката от ареста, с повдигнато обвинение за източването на язовир „Студена“ и водната крива в Перник. Неговото място бе попълнено от депутата от ОП Емил Димитров, известен с прякора си Ревизоро.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)