Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Докато успешната политика се осмисля като разбирателство между олигарсите, България няма да се развива, Диана Дамянова е един от първите ПР-практици в България. Твърди, че обществената и медийната среда в момента до голяма степен е обезсмислила професията: „В последните години професията не съществува в истинския й вид, защото няма медии.
В такава среда няма нужда от тази професия и затова сме свидетели на появата на разни „заместители“. Още в началото бях разбрала, че има един страхотен трап между тези, които създават събитията и онези, които съобщават за събитията. Този трап е от една страна на доверие, от друга на знания, от трета на подозрения. Тогава се научих да бъда много откровена с журналистите.“
Дамянова е изключително откровена и в признанието си, че през годините е работила с голяма част от едрите бизнесмени, които наричаме „олигарси“, но се чувства като човек, който се е опитвал да ги накара да се променят: „Опитвах се да ги накарам да се замислят и освен да си гледат бизнеса – да извършват добрини. Тогава, учейки се „в крачка“, разбрах, че ПР е управленска функция – не можеш да имаш ПР някъде долу, в дъното. Той трябва да бъде винаги във взимането на решения, за да може да предотврати тъпотата и глупостта и да подтикне бизнеса да извърши нещо по някакъв по-човешки начин.“
Кампанията, с която Диана Дамянова лично се гордее най-много е предизборната кампания на Вежди Рашидов, с която той е избран за депутат от ГЕРБ през 2009 г. в „бастиона на ДПС“ – Кърджали. „Това беше ярка демонстрация, че ПР-ът не е просто комуникация, а е много по-важен инструмент при взимането на решения. Направихме социологическо проучване, което показваше че нямаме особени шансове и решихме да играем ва банк.
Тогава направих усилие да разбера какъв е механизмът на изборите и разбрах нещо, което хората не знаеха – че няма никакви рейсове. Всъщност този мит се поддържаше, за да се оправдае факта, че зад бюлетините в урните стоят гласоподаватели, които физически ги няма.
И тогава, вместо да харчим пари за комуникации, аз хвърлих всички средства в това, във всичките 475 секции в Кърджали да има по двама души-наблюдатели. И аз спрях изкуствения вот, в смисъл – успях да постигна висок процент, с който да бъде избран моя кандидат. Освен това, стресът беше голям, защото всички наблюдатели пристигнаха наведнъж. Бяха приятели – мои и на Вежди – всички имаха служебни бележки да гласуват в едно училище в Кърджали. Ефектът беше потресаващ, защото изглеждаше, че Вежди „внася“ 100 хиляди свои избиратели.“
Дияна Дамянова обобщава: „Олигархията е мръсна непочтена връзка между парите и властта. Когато пари се правят от употребата на властта, което в България е официална политика. И тук се появява най-големият проблем – Борисов, който управлява тази държава, така го разбира живота. Ако си спомняте, преди време двама от тези хора се бяха скарали (Кирил Домусчиев и Гриша Ганчев във връзка със скандалите в БФС – б. ред.) и той ги сложи на една маса да се разберат. Той смята, че управлението представлява олигарсите да се разберат; той смята, че така ТРЯБВА да се прави.“
Вижте цялото интервю с Диана Дамянова:
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)