Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Не съм запознат в детайли за дарението от ОАЕ. „Много от даренията могат да бъдат всякакви“, заяви началникът на Националния оперативен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски. А националният здравен инспектор Ангел Кунчев добави, че една медицинска маска тежала 2 грама, а кутия фурми – половин килограм и не било коректно да се сравняват бройка и тегло, предаде актуално.ком.
Припомняме, че сайтът за журналистически разследвания „Биволъ“ стигна до интересни подробности за бартерното дарение – че 12 от 15 тона помощ от емирствата представляват фурми. И постави въпроса дали цялата сделка не е опит да се представим в добра светлина спрямо ОАЕ заради сагата с избягалия там Васил Божков! Последното предаване на Милен Цветков ден преди смъртта му е за мегаскандала с лъжата на щаба на Мутафчийски за медицинските консумативи от Дубай. Преди дни „Биволъ“ разкри, че обявените от правителството 15 тона медицински консумативи, които България е получила на бартер от ОАЕ, са основно фурми. „Оказа се, че не са 15 тона, а 69 000 маски, 49 000 ръкавици, дезинфектанти, от които нямаме нужда, а останалите 12 тона са фурми.
Изнесли сме 32 тона месо, а получаваме малко маски и 12 тона фурми“, обясни Атанас Чобанов. Според него има много въпроси, свързани с този бартер, включително и защо изобщо се е стигнало до него и защо се е наложило министърът на икономиката Емил Караниколов да придружи пратките и сега да е под карантина. Екипът на „Биволъ“ смята, че до сделката се е стигнало заради дипломатически гаф, свързан с Васил Божков. Камион с над 10 тона фурми пристигнали от ОАЕ като медицински консумативи беше разтоварен в склада на Червения кръст в с. Долни Лозен, засне репортер на Биволъ. Фурмите са от емиратския производител Al Foah, рекламиращ се като “Посланик на фурмата от ОАЕ“. Както се вижда от снимките, товаренето на ценните плодове на софийската митница на летището не е било особено грижливо. И тук нещата вече от по-скоро смешни и нелепи започнаха да намирисват на нещо друго. Според официалната информация България е изпратила в ОАЕ 32 тона храни – зеленчуци, месо и млечни продукти.
Те са осигурени от български фирми, а доставката е организирана от българското министерство на земеделието, храните и горите. „В замяна ОАЕ осигуряват за България 15 тона медицински консумативи – маски, ръкавици, дезинфектанти и облекла, както и храна“, се посочва в съобщението, изпратено до медиите. След запитване от „Биволъ“ от Българския червен кръст (БЧК), в чиято база са занесени медицинските консумативи, са предоставили справка какво точно са получили. Става дума за 80 000 броя маски, 49 000 броя ръкавици и 32 000 калцуни. Освен тях има 3 970 бутилки дезинфектант от половин литър и 1 824 бутилки дезинфектант от 250 милилитра.
Това са около три тона товар, съобщава „Биволъ“. Останалата част от пратката според информация на изданието се състои от фурми. Това е потвърдено от министъра на икономиката Емил Караниколов, който в момента е под 14-дневна карантина, както всички, върнали се в България от чужбина. „Фурмите са хубава, питателна храна“, е посочил Караниколов. По думите му пред „Биволъ“ те ще бъдат разпределени на социални домове. Министърът е посочил също, че сделката е сключена и осъществена между частни субекти, които са платили и за транспорта със самолетите.
Какво се крие зад тази абсурдна доставка на тонове фурми за България от Дубай – обяснението е повече от скандално и ако се окаже истина последствията за отговорните лица са неминуеми:
Ето и каква е причината според разследващите от „Биволъ“ – четете тук
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)