Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
мн. кризи, ж.
1. Разстройство, рязък прелом, тежко, изострено, опасно положение в хода на нещо.
2. Остър недостатък на нещо.
Много често, когато пиша по тема, която се върти около определена дума, обичам да проверям значението ѝ в тълковния речник. Не защото не знам какво означава, а защото искам да разбера точното ѝ тълкуване. Така направих и с думата „криза“. Както виждаме от обяснението, значението на думата е негативно. Значи ли това обаче, че кризата трябва да бъде категорично категоризирана като нещо лошо?
„Китайците използват два щриха, за да напишат думата„ криза “. Един ход на четката представлява опасност, другият – възможност. В криза бъдете наясно с опасността, но разпознайте възможността. “
Джон Ф. Кенеди, 35-и президент на САЩ
Откакто свят светува, а човечеството човекува (да, измислих си тази дума), е имало и ще има кризи. Не е нужно да си гений, за да стигнеш до този извод. Малки кризи и големи кризи. Лични кризи и финансови кризи. Политически кризи и икономически кризи. Екзистенциални кризи и любовни кризи. Излизаме от една криза, за да влезем в друга.
„Най-накрая осъзнах, че не всяка криза може да бъде овладяна. Колкото и да искаме да сме в безопасност, не можем да се предпазим от всичко. Ако искаме да прегърнем живота, трябва да приемем и хаоса. “
Сюзън Елизабет Филипс, писател
Още миналата година моят приятел по книжка (това е нещо като приятел по чашка, но не точно) се опитваше да ме подготви психически, че се задава нова световна икономическа криза. Не знам дали се получи – аз трудно се впечатлявам от подобни неща, защото осъзнавам, че нямам контрол над ситуацията. И ако започна прекалено да разсъждавам над нея или да планирам далечното бъдеще, просто ще си изгубя ума (а после не знам колко време ще трябва да го търся и дали ще го намеря в същото състояние). Премислянето на нещо, върху което нямаме контрол не води до нищо добро – поне за себе си съм се уверила в това. И макар, че обожавам да правя планове, също така се чувствам напълно подготвена, когато те се провалят – такъв е животът, няма място за паника.
„Ако човек беше отлично информиран, никога нямаше да има криза по принцип. Но единственият отлично информиран човек е Бог и той не играе на фондовата борса.“
Робърт Скиделски, икономист и професор по История на икономиката
Бъдещето винаги е било несигурно, но сякаш някои хора чак сега разбраха за това. Кризата, която само леко се подаваше зад ъгъла, изведнъж ни блъсна с всичка сила. Коронавируса дойде сякаш от нищото и за нула време промени живота ни из основи. Но понеже кризи винаги е имало, с времето хората са решили да мислят за тях не само като за нещо лошо, но и като за възможност.
„Дълбоко във всяка криза се крие възможността за нещо красиво.“
Кейт МакГаан, клиничен социален работник и писател
Кризата е вид проверка – кой как се е подготвил, докъде е стигнал, как ще се приспособи към новата реалност. И докато самата криза е извън контрола ни, способността да се приспособяваме не е.
„В разгара на всяка криза се крие страхотна възможност.“
Алберт Айнщайн
За никой от нас в момента не е лесно. Да усетим възможностите отвъд сътресенията, да видим светлината в края на тунела. В момента сигурно ти се струва, че кризата ни променя. И макар че донякъде е така, в много по-голяма степен разкрива истинската ни същност.
Във всяка криза, съмнение или объркване, поемете по-висшия път – пътя на състраданието, смелостта, разбирането и любовта.
Амит Рей. автор и духовен водач
Затова и моите мисли, както вече разбра, гравитират в тази посока:
Да изгубиш ума си в криза е добър начин да се превърнеш в кризата.
С. Дж. Редуайн, писателка
Затова не губи разсъдъка си. Опитвай се да мислиш трезво. Разсъждавай над ситуацията, но не премисля всичко до безкрай. Най-важното – не се отчайвай и не забравяй, че:
„Понякога имаш нужда от малка криза, която да вдигне адреналина ти и да ти помогне да осъзнаеш потенциала си.“
Джанет Уолс, журналист и писател
Бележка от автора: 8 е много нестандартен брой за каквото и да било в статия. Всеки специалист ще ти каже, че такъв вид „списъци“ трябва да са кръгла или нетечна бройка. Ако видиш описанието ми като автор под тази статия обаче, ще разбереш защо цитатите са точно 8. А ако погледнеш цифрата 8 отстрани, ще разбереш защо я харесвам толкова много. Безкрайно дори.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)