Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Редакционният екип на Luboslovie.bg представя краткия преглед на печата, посветен на акцентите от вестниците, за днешния 17 февруари, понеделник
Вестник „24 часа“
Общи екипи на БНБ и на ДАНС ще проверяват на място съмнителни за пране на пари банкови операции, преводи или сейфове. Това предвижда съвместна инструкция на двете институции, която бе публикувана в “Държавен вестник” в петък и вече е в сила. Изискванията, които въвежда, са записани в еврорегламенти и в промените на Закона за пране на пари. От 1 януари 2020 г. всяка банкова операция на човек, който е или е бил политик, се проверява за произход на парите, основание за плащане и получател, ако е над 150 евро. Причината е, че политиците са определени като рискови за корупция. Трезорите и другите финансови институции могат да откажат да открият сметка или да извършат превод, ако преценят, че той е рисков.
Вестник „Труд“
Туристически маршрути по ромските къщи от двете страни на река Дунав се рекламират с пари от Европа. Близо 700 000 лева или 358 051,22 евро е стойността на проекта, който се финансира от Брюксел чрез програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния. Парите отиват за популяризиране на ромската култура от двете страни на границите, издаване на брошури и изготвяне на пет маршрута за бъдещи туристи. Новата ромска дестинация у нас се рекламираше по време на най-голямото специализирано изложение “Ваканция и спа”, което се проведе в София преди дни. Под мотото на програмата “Инвестираме във вашето бъдеще!” е издаден и луксозен каталог от сто страници със снимки от битието в ромските села и списък с препоръчителни места за хранене и настаняване у нас и в съседна Румъния, в които да опознаете отблизо ромската култура. В него като “съкровища на ромите” са посочени различни типични за ромите професии като тухлари, ковачи, калайджии, музиканти, както и празници и легенди на ценност
Вестник „Монитор“
Повече от 3/4 от училищата тази учебна година са заложили на електронни дневници, като от тях близо 400 пък са пратили хартиения дневник в историята. Предимствата от тази възможност несъмнено са много и в различни посоки. Родителите, например, могат да следят всичко случващото се с тяхното дете, докато пътуват или имат някоя друга свободна минута на работа. В момента, в който тяхното хлапе получи нова оценка, отсъства от час или има забележка, родителите получават известие. Електронните дневници елиминират и всяка възможност децата да скрият провала си на последното контролно или изненадващо устно изпитване, както и какви са ги вършили през последните месеци в училище. Ако провиненията им пък са много сериозни, учителите веднага могат да привикат в училище родителите на виновника за разговор на четири очи.
Предимства има и за учителите. Педагозите от 400-те школа, които са пратили хартиените дневници в историята, са забравили за бумащината. Те вече не трябва да се занимават с нанасянето на отсъствия и пресмятането на тези, които са преминали границата от 5. Не им се налага и да пишат всяка седмица една и съща програма.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)