Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Новината гръмна миналата седмица.
Бъкингамският дворец потвърди, че принц Хари е предявил искове срещу собствениците на The Sun и Daily Mirror за „незаконно прихващане на съобщения за гласова поща“.
От Двореца не дадоха повече подробности.
Тази новина намери отражение и в сериозната преса – в края на краищата старши член на британското кралско семейство съди два от най-популярните таблоиди в страната.
Но това съвсем не е единствената юридическа битка на херцога и херцогинята на Съсекс.
По-рано те обявиха решението на херцогинята да съди The Mail of Sunday заради неправомерното публикуване на лично писмо. (Въпреки че конкретната кореспонденция не беше разкрита, изданието съобщи, че става дума за писмо, което Меган е написала до отчуждения си баща Томас Маркъл. Според нейната адвокатска кантора публикацията е била нарушение на поверителността и нарушение на авторските права.)
Хари обясни решението си на новосъздадения уебсайт sussexofficial.uk.
„За съжаление, съпругата ми стана поредната жертва на британската таблоидна преса, която прави кампании срещу хората, без да мисли за последиците – безмилостна кампания, която ескалира през последната година, през цялата бременност и докато отглежда новородения ни син“, написа принц Хари. „Идва момент, когато единственото нещо, което трябва да направите, е да се опълчите на това поведение, защото то унищожава хората и живота.“
Обяви ли Принц Хари „война“ на британската преса.
Херцогът и херцогинята на Съсекс не са единствените кралски особи, които страдат от жълти публикации. Принц Уилям и Кейт Мидълтън осъдиха френския таблоид Closer, след като в него бяха публикувани топлес снимки на херцогинята. През 2017 г.на херцозите на Кеймбридж бяха платени 100 000 евро обезщетение.
Паралелът между случаите на Меган и Хари и Кейт и Уилям не е съвсем релевантен.
Меган и Хари се чувстват по-скоро като на кръстоносен поход, тъй като започват съдебна битка срещу няколко британски медии, докато Кейт и Уилям до момента имат само един конфликт и то с издание извън Острова. И въпреки че никой в британското кралско семейство не е освободен от „вниманието“ на пресата, медийното отразяване на Меган премина всякакви граници.
Но и те както всяка друга двойка се борят за правото на неприкосновеност на личния живот в медийна среда, която е онлайн 24х7.
Докато кралските особи от по-възрастното поколение се сблъскваха с жълти публикации само в хартиените издания, новото поколение благородници трябва да се справят с много по-неприятен феномен: техните истории се разпространяват подобно на вируси.
Голите снимки на Кейт например бяха технически публикувани във Франция. Но те моментално се разпространиха в интернет и станаха достъпни за всеки, който има Wi-Fi връзка.
Пикантните истории за Меган, публикувани от един източник буквално за часове се разпространиха в социалните мрежи. При това апетитът към тайните на кралските особи е международен и ненаситен. „В днешната цифрова епоха лъжите на пресата са представени като истина по целия свят. Вече не става дума за вчерашна новина“, написа Хари за тези несправедливи към семейството му тенденции.
Кралското семейство дълбоко нехае за парите, които ще спечели от съдебните дела.
Става дума за тактика, с която съвременните обитатели на дворците във Великобритания искат да начертаят дълбока линия в пясъка.
Херцогът и херцогинята на Кеймбридж „пожелаха да подчертаят категорично, че този вид неоправдано нахлуване в личния им живот не трябва да се случва на никого. Хари и Меган се позоваха на моралната отговорност:„ Всички знаем, че това не е приемливо на никое ниво. Ние няма и не можем да повярваме в свят, в който няма понесена отговорност за това. ” Така те отправят предупреждение, че ще се борят за правото си на личен живот и ще използват всички правни възможности в тази битка.
Тук трябва да напомним и за покойната принцеса Даяна, която според синовете й е подложена на безпрецедентна и неоправдана като количество и злост атака в медиите. Изглежда, че споменът за това все още преследва и двама й сина. „Вярвам, че тя плачеше повече от агресията на пресата, отколкото от всичко друго в живота си. Влияние, което й се отразяваше, и което и ние след това щяхме да видим и почувстваме, и което беше много трудно да разберем, – каза принц Уилям в „Диана: 7 дни“ – документален филм на BBC.)
И докато Уилям и Кейт не споменаха покойната му майка в коментарите си за съдебния процес, Хари го направи:
„Най-дълбокият ми страх е, че историята се повтаря. Видях какво се случва, когато някой, когото обичам, е тормозен до степен, че вече не го третират или възприемат като истински човек. Изгубих майка си и сега виждам как жена ми става жертва на същите мощни сили. “
Така че тези съдебни дела са реакция както на миналото, така и на настоящето.
Но това е битка за бъдещето: за да не сбъднат страховете им от непрекъснато ровене на пресата в личния им живот в световен мащаб. Хари и Меган може да загубят тези дела.
Но няма съмнение, че е битка, която смятат, че си струва да води.
Източник: сп. „Vogue“
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)