Сега четете
Изкуственият интелект навлиза в редакционните зали на медиите

Изкуственият интелект навлиза в редакционните зали на медиите

downloadПрез ноември миналата година „бот“ на име Тоби произведе за медийния гигант Тамедия близо 40 000 публикации за резултатите от изборите в Швейцария само за пет минути. Тоби, който е програма за автоматично създаване на текст, писа за резултатите от всички 2222 швейцарски общини на френски и немски, сочи анализ, представен миналия месец на състоялата се в Маями конференция „Изчисление и Журналистика“.

Подобен вид програми въз основа на изкуствения интелект съществуват от близо десет години и са все по-често срещани в големите медии. „Ставаме свидетели как потенциалът на изкуствения интелект или роботожурналистиката навлиза все повече в редакционните зали по целия свят“, Твърди Деймиън Радклиф, преподавател в университета в Орегон. „Тези системи могат да предложат бързина, точност и потенциал да подсилят редакциите с по-скромни възможности, а също и да намалят напрежението, на което са подложени Журналистите от гледна точка на време“.

На фона на все по-големите трудности, с които се сблъсква индустрията им, някои медии започнаха да използват изкуствен интелект, за да създават статии, да персонализират доставките на информация и, в някои случаи, да пресяват данни. Според тези организации „ботовете“ нямат за цел да заменят репортерите или редакторите, а да ги освободят от най-монотонните задачи, като например отразяването на спортните резултати и резултатите на компаниите. В редакцията на вестник „Вашингтон пост“ програма на име „Хелиограф“ например позволи на всекидневника да отрази повече от 500 предизборни надпревари след 2014 г. Според Джереми Гилбърт, който работи във вестника, „ботът“ може по-бързо да отрази резултати и да актуализира статии успоредно с промените в информациите, което да позволи на Журналистите да се концентрират върху други задачи.

Реакциите в редакцията са като цяло позитивни, Твърди Гилбърт.

„Изненадващото е, че много хора казаха: „Пиша по тази тема всяка седмица, не можем ли да го правим автоматично?“, разказва Гилбърт. Ценна помощ или заплаха? Същите въпроси се задават и в други редакции по света. Норвежката информационна агенция например автоматизира спортните новини и резултатите от мачовете се актуализират на всеки 30 секунди. „Лос Анджелис таймс“ създаде „куейкбот“ („quakebot“, quake означава земетресение на английски) – „бот“, специализиран в отразяването на земетресения, който бързо публикува статии за земните трусове в региона.

Асошиейтед прес автоматизира резултатите на близо 3000 компании, а всекидневникът „Монд“ заедно с партньорите си от Силабс (Syllabs) използва програма, която генерира 150 000 интернет страници, отразяващи изборите от 2015 г. в 36 000 общини. Професионалните Журналисти признават, че програмите имат ограничения, но отбелязват също, че те понякога могат да извършат това, което хората не могат или биха направили с големи трудности. Вестник „Атланта джърнъл-Конститюшън“ например използва роботожурналистически екип, за да разкрие 450 случая на медици, изправяни пред лекарски организации или съдилища за сексуални посегателства, от които на близо половината продължава да им е разрешено да практикуват.

Вижте и

Вестникът използва инструмента с изкуствен интелект „автоматично изучаване“ („machine learning“), за да анализира всеки отделен случай. Резултатите от работата впоследствие бяха проверени от Журналисти. Въпреки че роботите изглежда помагат на Журналистите, продължават да съществуват опасения във връзка с еволюцията на професията, като някои се страхуват, че изкуственият интелект ще стане неконтролируем и ще доведе до съкращения на работни места. През февруари изследователи от организацията за изучаване на изкуствения интелект „Оупън Ей Ай“ (OpenAI) обявиха, че са разработили толкова добра програма за автоматично създаване на текстове, че за момента са решили да я запазят в тайна.

Според тях програмата може да бъде използвана за създаване на статии с фалшиви новини, кражбата на самоличност онлайн и автоматичното разпространение на фалшиви новини в социалните мрежи. Мередит Брусард, преподавателка по роботожурналистика в университета в Ню Йорк, не вижда непосредствена заплаха в изкуствения интелект. За момента програмите се занимават с „най-досадните“ статии, отбелязва Брусард.

„Няколко работни места ще бъдат автоматизирани, но общо взето не се тревожа, че роботите ще доведат до апокалипсис в редакционните зали“, казва тя. А Джереми Гилбърт от „Вашингтон пост“ уверява: вестникът разполага с „невероятен екип от репортери и редактори и ние нямаме намерение да ги заменяме“. (От БТА)

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре