Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Руските власти обвиниха Би Би Си, че разпространява идеите на джихадистката организация „Ислямска държава“ и казаха, че следят нейните програми постоянно в рамките на тяхно разследване. Тези обвинения бяха отправени в контекста на напрежението между Москва и Лондон, предаде агенция Франс прес (AFP).
Линк към записа: https://www.vbox7.com/play:904bd913e4
„Открихме съдържание, разпространяващо идеологичните позиции на терористична организация в сайта на руски на Би Би Си“, заяви руският регулаторен медиен орган Роскомнадзор. Той уточнява, че
става дума за „цитати“ на лидера на Ислямска държава Абу Бакр ал Багдади.
„В ход са експертизи, за да се провери дали това съдържание спазва руските стандарти срещу екстремизма“, допълва регулаторният орган. В Русия ИД е забранена и медиите трябва да упоменават това всеки път, когато говорят за тази група.
В края на декември руският медиен регулаторен орган обяви началото на проверки на дейностите в Русия на Би Би Си уърлд нюз и на интернет сайтовете на Би Би Си. Мярката беше в отговор на обвиненията на британския медиен регулаторен орган, че руската телевизия на английски език RT е нарушила правилата за безпристрастност.
Би Би Си уърлд нюз е информационният канал на английски на Би Би Си, предназначен за международната аудитория. Руската служба на Би Би Си съществува само в интернет.
Медийният регулаторен орган поясни, че
проверките на Би Би Си ще бъдат извършени от 14 до 31 януари.
Освен това той даде до 16 януари срок на медията да предостави документи, потвърждаващи, че тя спазва закона, ограничаващ участието на чужди лица в капитала на медиите, разпространявани в Русия.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)