Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Девет часа продължи претърсването на консулството на Саудитска Арабия в Истанбул заради изчезването на журналиста Джамал Хашоги. Екип следователи от турската полиция и прокурори напусна сградата рано сутринта след като влязоха със съгласието на саудитските власти.
Консулството е било претърсено със съгласието на саудитските власти. Взети са проби, включително от градината на консулството.
Турският екип е бил придружаван от саудитска делегация. Журналистът, който пишеше за вестник „Вашингтон поуст“, е в неизвестност от 2 октомври. Последно е бил забелязан да влиза именно в консулството на Саудитска Арабия.
Турция заяви, че има запис с убийството на саудитския журналист.
След почти две седмици, откакто Хашоги е в неизвестност, турските власти се съгласиха на саудитското предложение да сфомират съвместен екип за обиска. Проверката стана възможна след телефонен разговор между турския президент Реджеп Ердоган и принц Халед ал Файсал – восокопоставен член на саудитското кралско семейство и съветник на крал Салман. Междувременно саудитският крал нареди разследване на изчезването на журналиста.
Хашоги влиза в садутиското консулство на 2 октомври за документи за предстоящата си женитба. Подозренията са, че той е убит в дипломатическата мисия.
Хашоги може би е ликвидиран от екип убийци, които не са свързани със саудитските власти. Това заяви американският президент Доналд Тръмп след телефонен разговор със саудитския крал Салман. В разговора Салман е отрекъл Рияд да е замесен в случая.
CNN съобщи, че Саудитска Арабия се готви да признае, че Хашоги е бил убит по време на разпит, който излязъл извън контрол.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)