Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Историята с инсценираното убийство на руския журналист Аркадий Бабченко ще бъде използвана от Москва и Киев за пропагандни цели, но няма да повлияе върху преговорите за уреждане на сепаратисткия конфликт в Донбас, прогнозира „РБК“.
Във вторник бе съобщено, че Бабченко е застрелян в Киев, където живееше в доброволно изгнание – според него във връзка със заплахи, получавани заради това, че е разобличил ролята на Русия в конфликта в Източна Украйна. Украински политици обвиниха Москва, че е замесена в убийството. Вчера обаче Бабченко се появи пред журналисти жив и здрав. Службата за сигурност на Украйна (ССУ) съобщи, че става дума за инсценировка, предотвратила покушение срещу Бабченко, подготвяно от руските спецслужби.
Провокацията от страна на ССУ може би е безпрецедентно събитие в най-новата история на международните отношения. Проблемът с провокациите обаче е там, че те подсигуряват за седмица добър новинарски цикъл, но удрят по доверието към страната, която ги извършва, заявява за „РБК“ политологът Андрей Сушенцов. Занапред медиите ще възприемат новините от Украйна с удвоен скептицизъм, добавя той.
Съобщенията за съдбата на Бабченко съвпаднаха с поредното заседание на тристранната контактна група за Украйна в Минск, но според експерти на вестника, цитиран от Би Би Си, операцията на ССУ няма да засегне преговорния процес. Близък до Кремъл източник обяснява, че преговорите бездруго са в задънена улица.
„Преговорният процес се влияе от други обстоятелства – позицията на ЕС, контактите на руския президент Владимир Путин с германската канцлерка Ангела Меркел, евентуални кадрови промени в руския екип от преговарящи“, изброява аналитикът Андрей Кортунов.
Според него историята с Бабченко ще се използва от руската пропаганда като доказателство за нездрави процеси в Украйна, а от Киев – като потвърждение за агресивните намерения на Русия.
Украинският наблюдател Вадим Карасьов свързва инсценировката с предстоящите парламентарни и президентски избори в Украйна. За кампанията украинските власти имат нужда от новини за агресия от страна на Русия. Освен това случаят с Бабченко подсигурява на украинските силови структури и на Киев като цяло възможността да заявяват, че са дееспособни. Украинските блогъри тутакси изсипаха куп положителни коментари за дейността на тайните служби, казва той.
С тази инсценировка украинските власти си навредиха сами, казват обаче обществени дейци, политици и журналисти, говорили пред „Газета“. Главният редактор на украинското онлайн издание „Апостроф“ Денис Попович напомня известната приказка: „Когато викате без повод „дръжте вълка“, може да си имате проблеми, щом вълкът наистина дойде“.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)