Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Турски граничен патрул е арестувал четирима граждани на южната ни съседка при опит да влязат в България. Това съобщава онлайн изданието на в. ”Хюриет”. Става дума за трима бивши полицейски комисари и млад журналист, съобщават bTV и Inews.
Войници са спрели четиримата в района на крайграничното село Йеникадън в района на Одрин.
Според официалната информация тримата бивши полицаи, които са на по 29 години, са разследвани за връзки с организацията на проповедника Фетхуллах Гюлен, която режимът на Реджеп Ердоган сочи за главен организатор на опита за преврат в Турция на 15 юли миналата година.
Към България ги водел 24-годишен студент, който пък е проверяван за връзки с ПКК. Причината и той да бъде преследван от властите е, че е бил кореспондент на информационна агенция, свързана с кюрдската организация. На журналиста са повдигнати обвинения за разпространяване на терористична пропаганда.
Четиримата са арестувани и разследването по случая продължава.
На няколко пъти България връща на Турция издирвани по линия на тероризма. Управляващите у нас станаха обект на критики заради „прескачането” на законови процедури и срокове и сериозните съмнения, че арестантите ще получат справедлив процес в родината си.
Още арести на държавни чиновници
Заповеди за ареста на 139 държавни служители са били издадени от властите в Турция заради предполагаеми връзки с Гюлен, предаде Анадолската агенция.
Сред тях са 60 служители в община Анкара, 19 от други населени места близо до столицата, 30 бивши служители на министерството на регионалното развитие и 30 от просветното ведомство.
До момента арестуваните след опита за преврат са 47 000, като голям процент от тях бяха задържани само заради факта, че са използвали криптирано мобилно чат приложение, през което е бил координиран метежът.
Южната ни съседка се готви да върне смъртното наказание, въпросът ще бъде подложен на референдум.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)