Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Колекция от 33 представителни албума от времето на социализма вече е събрана в книга. Тя ще бъде представена от директора на Регионален исторически музей – Русе проф. д-р Николай Ненов и уредника в Отдел „Най-нова история“ Искрен Великов в четвъртък, 13.04.2017 г., от 18.00 часа в Историческия музей.
Съставители на книгата „33 албума от социализма“ са проф. д-р Николай Ненов, д-р Диляна Иванова и уредникът в Регионален исторически музей – Русе Искрен Великов. Луксозното издание съдържа уникални и малко популярни фотоси, запечатали всекидневието на една отминала и сравнително слабо анализирана от историци и познавачи епоха – епохата на социализма. Представеният визуален материал е от фонда на Отдел „Най – нова история“ към Регионален исторически музей – Русе. Той представя истории на публични институции, създадени в Русе в периода 1959 – 1989 г. Фокусът на изследването попада върху албумите на фабрики, индустриални предприятия, детски градини, комсомолски и пионерски организации.
Акцентът в тях е поставен върху важни и емблематични за съответните предприятия събития и достижения като прогреса, индустриализирането на производството, новите социални придобивки за обществото, посещението на партийни лидери. Те документират съществени за социалистическото всекидневие моменти. Различните албуми са носители на сходни теми, идеи и внушения. Съществуват определени специфики и закономерности в конструирането им. Те изграждат един безпроблемен, модерен и „спокоен“ свят – такъв, какъвто го изисква официалната идеология и партийна пропаганда. Албумите са своеобразен инструмент за осъществяването и успешното реализиране на партийните цели. За историци и изследователи обаче те са ценен материал, разкриващ непознати и слабо проучени детайли от социалистическия период от развитието на страната.
Книгата „33 албума от социализма“ е част от проекта за „Дигитализация на визуални документи – споделяне на знание и интерпретация на наследството“ на Регионален исторически музей – Русе, финансиран по програма „Знание и растеж” на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух” и ВН – социален проект на Еконт.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)