Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Учени от университета в Ливърпул разкриха, че литературата облекчава хроничните болежки, пише в. „Дейли мейл“. Четенето отдавна е познато най-вече със свойството си да развлича. Но учените вярват, че то може да помогне при лечението на хронична болка на милиони хора.
Редовното четене на литература оказва подобен ефект върху мозъка, както популярната когнитивно-поведенческа терапия. Чрез привикване на по-стари, щастливи спомени, книгите могат да помогнат на онези, преследвани от дискомфорта, да забравят болката, която ги мъчи. Това е така, защото четенето насърчава ума да изпраща нови, лишени от страдания съобщения към тялото.
Докато когнитивно-поведенческата терапия кара участниците да споделят един на друг лични истории за живота си с хроничната болка, което ги облекчава до известна степен.
Друго изследване установи, че хората, завършили университет, са по-предразположени към изпитването на хронични болки, отколкото тези с по-ниска степен на образование.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)