Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Цветозар Томов: Неизчистените избирателни списъци могат да се ползват за жалби срещу изборите
Липсата на машини не е най-сериозният повод за обжалване на изборите, смята говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Липсата на възможност за машинно гласуване на предстоящите избори на 26 март не е сериозен повод за обжалване на изборите за разлика от други аргументи, които могат да се ползват за това, заяви Цветозар Томов пред БНР.
С уточнението, че изказва лично мнение, Томов даде други примери за причини, които могат да се ползват за жалби срещу изборите. Такива според него са неизчистените 27 години избирателни списъци, което създавало по-големи възможности за манипулация на вота.
Друго такова основание е фактът, че българите в чужбина не могат да гласуват преференциално, което означава, че нямат равни права с българите в страната, въпреки че това право е гарантирано от конституцията.
Допълни и това, че непосредствено преди избори законодателството се променя.
“Казвам това, за да призова към малко повече разум и хладнокръвие“, обясни Томов, като коментира, че прекомерно напрежение се е натрупало неоснователно по въпроса с доставката на машините.
В отговор на реплика по-рано в предаването на националния омбудсман Мая Манолова, че ЦИК е можела да раздели поръчката на лотове и така да се осигурят машини, като се използва потенциалът на отделни фирми, Томов обясни, че това е щяло да доведе до други проблеми.
Ако дейностите са в отделни лотове, ще изникне въпросът със синхронизацията и ако тя не е добра, това би било по-сериозен повод за оспорване на резултатите от изборите.
В събота комисия на ЦИК спря поръчката за доставката на машини след оценката, че единствената компания-кандидат не може да достави в срок нужното оборудване.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)